Perşembe , 25 Nisan 2024

SCADA VE KRİZ YÖNETİM MERKEZİ AÇILDI

   TESKİ Hizmet Binası’nda düzenlenen törenle 14 Mayıs 2015 tarihinde ihalesi yapılan TESKİ SCADA sistemi ve Kriz Yönetim Merkezi’nin açılışı yapıldı.

   Açılış törenine; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Genel Sekreter Oral Karakaya, Başkan Vekili Sayın Münür Karaevli, Belediye Meclis Üyeleri; Funda Serfice ve Halil İbrahim Yerlikaya, TEKPARK A.Ş. Genel Müdürü Şahabettin Küçükyazıcı, TESKİ Genel Müdür Yardımcıları İ. Feyzi Ünal ve İbrahim İçöz, TESKİ Kurucu Genel Müdürü Halim Orta, Büyükşehir Meclis Üyeleri, Daire Başkanları ve Basın Mensupları katıldı.

   Projenin detayları hakkında bilgi verdiği konuşmasında TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa; “Bir insanın sadece 3 dakika havasız, 3 gün de susuz yaşayabileceği düşünüldüğünde, suyun önemi artık bir gerçektir. Kimsenin suyu israf etme lüksü yoktur. Bir gelişmişlik göstergesi olarak kabul edilen su sarfiyatı, kalitesinin sürekli ölçülmesi ve kontrol edilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Yaşamımızın her alanına giren teknolojinin bu alanda rol almaması düşünülemez. Son yıllarda, su üreten ve dağıtan bütün organizasyonlar teknolojiyi su dünyasında uygulamaya başlamışlardır. Bu kapsamda su otomasyonu, uzaktan erişim-kontrol ve veri toplama veya SCADA gibi sistem ihtiyaçları doğmuştur. Bu sistemler ve standartlar yasalar ile de tanımlanmıştır.

   Tamamı TESKİ bünyesinde projelendirilmiş, %95’i yerli, muadil projelere göre daha ekonomik, dünya standartlarında en üst segment ürünler kullanılmış olan SCADA sistemi kapsamında içme suyunun akış, debi, seviye, basınç, klor PH, bulanıklık gibi değerleri ölçülerek takip edilecektir.

   Bugün itibari ile il genelinde, ilk etapta 5 ilçe merkezi, 3 içme suyu grubu, 4 mülga köy, 4 mülga belde olmak üzere nüfusun % 60’nın kullandığı içme suyu SCADA sistemi üzerinden takip edilecektir. Bu takip işlemleri kapsamında, 170 ölçüm ve kontrol noktası dâhilinde, 137 noktada debi ölçümü, 39 noktada klor ölçümü, 68 noktada depo seviye takibi, 60 noktada basınç ölçümü gibi işlemler yapılacaktır.

   SCADA projesinin kazanımları arasında, arızalara hızlı müdahale, kayıp kaçak takibi, su enerji ve işgücü tasarrufu, su kaynaklarının verimli kullanımı ve geleceği planlama gibi maddeleri sıralayabiliriz” dedi.

   Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak merkezin açılışında yaptığı konuşmasında özetle şunları söyledi; “TESKİ ve Büyükşehiri izlemeye devam edin. Tekirdağ’da önemli altyapı sorunları var. 30 Büyükşehir içerisine altyapı ile uğraşan tek büyükşehiriz. Ama bütün bunları yapacağımız çalışmalarla aşacağız. Süleymanpaşa’da 1.7.2017 tarihinde tüm altyapı sorunları bitmiş olacak. Diğer ilçelerimizde de altyapı çalışmalarımız olanca hızıyla devam ediyor. 2016’nın başından itibaren de yeni temel atmalar ve açılışlarla bir arada olacağız. 30 Mart 2019’da verdiğimiz bütün sözlerin yerine getirmiş olduğunu göreceksiniz. Teknolojik imkânları kullanarak suyumuza sahip çıktığımız SCADA sisteminin hayırlı olmasını diliyorum.”

   Konuşmalardan sonra açılışı yapılan merkezle ilgili olarak; SCADA sorumlusu Elektrik Elektronik Mühendisi Bora METİN’den ve çalışma sistemi hakkında yetkililerden bilgi alan Albayrak; sistem üzerinden Aşağı Sevindikli Su Kuyularına ilk müdahaleyi yaptı. Su kuyularına canlı bağlantı gerçekleştirildi. Kriz yönetim merkezi olarak da kullanılacak olan SCADA Odası; aynı zaman ve suyun sürekli takip ve kontrolünün yanı sıra kamera görüntüleri, araç takip sistemleri, sel taşkın takip sistemleri, kritik noktalara yerleştirilecek vana-debimetre odaları ile olası krizlere tek merkezden elektronik olarak müdahale edilebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın