Salı , 23 Nisan 2024

ÖZTRAK “HSK RESEN HAREKETE GEÇMELİDİR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 13 Ekim 2020 tarihinde TBMM’deki MYK toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Biraz önce Merkez Yönetim Kurulumuz olağanüstü bir toplantı yaptı. Bu toplantıda, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Anayasa Mahkemesi’nin milletvekili arkadaşımız Enis Berberoğlu’yla ilgili kararını yok saymasını değerlendirdik.  

Ben burada izlinizle önce Anayasa’nın iki önemli hükmünü hatırlatarak konuşmama başlamak istiyorum: Anayasanın 11. maddesi şöyle söylüyor kısaca ifade edeyim: “Herkes Anayasa’ya uymak zorundadır.”

Yine Anayasanın 153. maddesi de “Herkes Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymak zorundadır” diyor. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymayı reddetmiştir. Karar son derece açıktır, hak ihlali vardır. AYM, “Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğiyle ilgili hakları çiğnenmiştir” demesine rağmen, 14. Ağır Ceza Mahkemesi diyor ki, “Ben buna uymam” ve yeniden bir yargılama yapılmasına da gerek yoktur hükmüne varıyor. Anayasa Mahkemesi kararına bir alt mahkemenin uymayı reddetmesi açıkçası anayasayı çiğnemektir. 

Anayasa Mahkemesi ve milletvekilinin kendisine milli irade tarafından verilen hukukunu, hakkını yok saymaktır. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin yaptığı aslında görev suçudur ve bu çerçevede Hâkimler Savcılar Kurulu daha önce birçok olayda yaptığı gibi bu defada burada resen harekete geçmelidir. Tabi bu konu iki gün içinde İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesine intikal edecek ve burada gerekli karar verilecektir. Umarız 15. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla bu hukuksuzluğa, bu hukuk garabetine son verilir.  

ADALET ÇÜRÜRSE “BEKA SORUNU” ASIL O ZAMAN BAŞLAR

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zeminde hak, hukuk, adalet arayışımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Burada açıkça belirtmek istiyorum ki, devletin temeli adalettir. Adalet çürürse işte ikide bir de bahsedilen beka sorunu orada başlar. Ve şunu açıkça görmemiz lazım. Bu ülkede hukuk devleti zayıf düştükçe, demokrasi zaafa uğratıldıkça milletin cebi de boşaltılmaktadır. Bugün ekonomide yaşadığımız buhranın en önemli nedenlerinden biri de hukukun bu şekilde ayaklar altına alınmasıdır. Sözlerime son verirken tekrarlıyorum, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak hem milletvekilimizin, hem TBMM’nin, hem de diğer tüm haksızlığa uğrayan insanların hakkını, hukukunu her zeminde taviz vermeden aramaya devam edeceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DİKTAŞ’TAN ÇOCUKLARA BAYRAM HEDİYESİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Çorluda Millet Bahçesi ve Cumhuriyet Parkını Çorluspor …

Bir yanıt yazın