Çarşamba , 19 Haziran 2024

“MALKARA-HAYRABOLU YOLU BÜYÜK TEHLİK ALTINDA”

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Tekirdağ’da Malkara-Hayrabolu yolu üzerindeki maden ocaklarının kontrolsüz ve özensiz çalışmalarının can ve mal güvenliğini tehdit eder hale geldiğini belirten Aygun, “Maden ocağı kazıları ile oluşan ve büyük tepelere dönüşen hafriyatlar, Malkara-Hayrabolu yolu zemini üzerinde toprak kaymasına neden olmaktadır. Yolda büyük göçük ve yarıklar oluşmakta, seyir halindeki araçları tehlikeye atmaktadır.  Vatandaşımızın can güvenliği tehlike altındadır” dedi. Milletvekili Aygun, önlem alınıp alınmayacağını sordu.

Milletvekili Aygun’un, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yanıtlanmasını arz ederim. 25.09.2020

Dr. İlhami Özcan AYGUN

CHP Tekirdağ Milletvekili

Tekirdağ, Malkara-Hayrabolu yolu üzerindeki maden ocaklarının kontrolsüz ve özensiz çalışmaları, can ve mal güvenliğini tehdit eder hale gelmiştir. Maden ocağı kazıları ile oluşan ve büyük tepelere dönüşen hafriyatlar, Malkara-Hayrabolu yolu zemini üzerinde toprak kaymasına neden olmaktadır. Yolda büyük göçük ve yarıklar oluşmakta, seyir halindeki araçları tehlikeye atmaktadır.  Vatandaşımızın can güvenliğini sağlamak Anayasal yükümlülüktür. Özellikle aşırı yağışlarda artan toprak kayması, vatandaşımızın can güvenliğini ortadan kaldırmıştır. Yol, bu nedenle sık sık trafiğe kapanmaktadır.

Malkara-Hayrabolu yolu üzerindeki maden ocaklarının döküm sahası civarında meydana gelen bu toprak kaymaları, karayolu zemininin yansıra içme suyu hatlarında arızalara ve ilçede su kesintilerine neden olmaktadır.

Karayolları Bölge Müdürlüğü, söz konusu maden ocaklarının gerekli tedbirleri alması için Tekirdağ Valiliği’ne yazı yazmıştır. Ne var ki bu uyarılar sonuç vermemiştir.

Bu bağlamda;

1-Kömür ve taş maden ocaklarının döküm sahasında ve hafriyat çalışmalarında gerekli önlemleri alarak yol güvenliğini tehlikeye atmaması için ne yapacaksınız? Maden ocaklarına yönelik caydırıcı önlemler alacak mısınız?

2-Tonaj kontrolü için kantar yapmayı düşünüyor musunuz?

 3-Malkara-Hayrabolu, Hayrabolu-Alpullu yolunu ne zaman projelendireceksiniz? Bu konuda 2021 bütçesine kaynak ayıracak mısınız?

4-Yol güzergâhlarındaki maden ocaklarının özenli çalışma yapması için 2021 yılına dönük bir eylem planınız var mıdır?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın