Çarşamba , 19 Haziran 2024

İLK DERS MECLİS BAŞKANI ŞENTOP’TAN

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Hukuk Fakültesi ile Makedonya Uluslararası Balkan Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. Sınıf öğrencilerinin ilk dersi ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 2020-2021 Akademik yılı Açılış töreni Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’un katılımıyla online olarak yapılırken Hukuk Fakültelerinin ilk dersini TBMM Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop verdi.

Törene; AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, NKÜ Rektörü Mümin Şahin, Makedonya Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Mehmet Dursun Erdem, Rektör Yardımcıları; Bülent Eker ve Yılmaz Çakıcı, Genel Sekreter Murat Kamil Tırpancı, akademisyenler NKÜ ve Makedonya Uluslararası Balkan Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda NKÜ Hukuk Fakültesi Öğr. Üyesi Orhan Kuzu; “Hukuk Fakültesi’nin ilk dersi ve açılış merasime hoş geldiniz. Gönül arzu ederdi ki bu dersi amfimizde yüz yüze yapalım. İnşallah biran önce bu salgın etkisini yitirir ve bizler yüz yüze eğitime başlarız. İlk dersimize kıymetli hocamızın verdiği ders ile başlayacağız. İnşallah 4 yılın sonunda vatana, millete ve bütün insanlığa yararlı olacak hukukçular olarak yetişmenizi temenni ediyorum” dedi.

NKÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Mehmet Nusret Bedük, şunları söyledi;  “Bu açılış dersini bizlere lütfeden Meclis Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop Hocamıza da nezaketinden dolayı teşekkür etmeyi borç bilirim. Pandemi döneminden dolayı bizler siz kıymetli öğrencilerimiz ile yüz yüze eğitimde bulunamıyoruz. Fakat arzumuz en yakın zamanda yüz yüze eğitime başlamak. Bu süreçte inşallah bizlerin sizlerin evrensel hukuk ilkelerine bağlı adil hukukçular olarak yetişmeniz için elimizden gelen bütün gayreti sarf edeceğimizden emin olunuz.” Makedonya Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Mehmet Dursun Erdem; “Meclis Başkanımız Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP, sadece meclis başkanı olarak değil, aynı zamanda hoca kimliği ile öğrencilerimize böyle bir açılış dersi vererek katkıda bulunduğu için ve bu zor dönemde bizleri cesaretlendirdiği için minnettarız. 2020-2021 eğitim öğretim yılı biraz buruk başladı, öğrencilerimizle buluşamadık. Uzaktan eğitim ile biz de eğitimimize devam ediyoruz. Bu noktada özellikle Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nin bize verdiği destek inanılmaz boyutta. Sayın Rektörüm Prof. Dr. Mümin Şahin’e hem teşekkürlerimi hem de minnetlerimi sunmak istiyorum” dedi

Rektör Şahin; “Hukuk Fakültemizin çok arzuladığı bir şeydi, ilk dersi Sayın Meclis Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop Hocamızın vermesi. Yoğun programına rağmen bu imkânı bizlere sunduğu için çok teşekkür ediyoruz. Üniversiteme gösterdiği yakınlıktan, ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür ediyorum.  Gönül isterdi ki yüz yüze olalım. Fakat ilk dersimizi pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştiriyoruz. Hayırlara vesile olsun inşallah!” sözlerine yer verdi.

Dünya genelinde Kovid-19 salgını nedeniyle her alanda olduğu gibi eğitim öğretim alanında da bazı kısıtlamalara gidildiğini anımsatan Meclis Başkanı Mustafa Şentop, salgının en kısa sürede sona ermesi temennisinde bulundu.

Üniversiteye yeni başlayan öğrencilere tavsiyelerde bulunan Meclis Başkanı Mustafa Şentop, üniversite hayatının, diğer eğitim ve öğretim safhalarından yalnızca nicelik değil nitelik farkı da gösterdiğini belirterek “Öğrencilerimiz, bu farklılığı üniversite birinci sınıftan itibaren idrak edip buna uygun bir çalışma yöntemi benimsemezlerse sonraki yıllarda ciddi sıkıntılar yaşayacaklarını tecrübelerimle söyleyebilirim. Bu açıdan öğrencinin kendisini disipline etmesi, bir metod benimsemesi çok önemli.” dedi.

Öğrencilere nasıl bir çalışma yöntemi belirlemeleri konusunda tavsiyelerde bulunan Meclis Başkanı Mustafa Şentop, şöyle konuştu:  “Derslerin sıkı şekilde takibi önemli. Üniversitede öğrenciler biraz daha rahat bir hayata alıştıkları için genelde derslerini biriktirip, en son sınav öncesinde çalışmak gibi bir yöntem uyguluyorlar. Bu çok doğru değil. Aldığınız, edindiğiniz bilgilerin zihninizde yerleşmesi ve onların kullanılabilir hale gelmesi biraz zaman istiyor. Nasıl bir günlük veya bir haftalık yemeği tek seferde yiyemiyorsak, bir vize dönemindeki bilgilerin tamamını da bir oturuşta, bir çalışmada halledebilmemiz mümkün değil. Bunun sebebi, o bilgilerin birbiri üzerine bina edilen bilgiler olmasıdır. Her dersi biriktirerek değil düzenli çalışarak, hazmederek ve diğer derslerle irtibatlı biçimde kavramak önemlidir. Bugün öğrendiğiniz bir ders, yarın öğreneceğiniz dersin bir anlamda temelidir. Bugünkü dersi iyi, doğru şekilde, hazmederek öğrenmezseniz yarınki dersi tam olarak öğrenebilmeniz mümkün değil. Belki bu tür çalışmalarla sınıflar geçilebilir ama mesela iyi bir hukukçu, iyi bir mühendis veya başka alanda, o alanın iyisi olarak üniversiteden mezun olmanız mümkün olmaz. Üniversiteyi bitirdikten sonra meslek hayatınızda da zorluklar yaşarsınız.”

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdiğini, daha sonra akademik hayata başladığını hatırlatan Meclis Başkanı Mustafa Şentop, başından beri hukukçu olmayı arzu ettiğini, bunun için hukuk alanında devam ettiğini anlatarak hukuk fakültesi öğrencilerine, “Hukuk öğrenimini veya hukukçuluğu fazla övmek istemem. Bunun yanlış olacağını düşünüyorum. Ama hukuk okumak çok önemli bir tercih çünkü diğer mesleklerden, alanlardan farklı olarak hukuk, bizim hayatımızın aslında görünmeyen yüzüdür. Tabiri caizse madeni para olarak düşünecek olursak tura tarafı yaşadığımız hayatın kendisidir, yazı tarafı ise hukuktur. Biz bunu çoğu zaman fark etmeyiz, bilmeyiz. Madalyon ters döndüğü zaman bunu anlarız.” diye seslendi.

Hayata bir hukukçu olarak bakmanın, bu ilişkiyi görmek bakımından önemli olduğunu dile getiren Meclis Başkanı Mustafa Şentop, şunları söyledi: “Hukukçu, hayata bakarken hayatın arka planındaki hukuki durumu görerek bakar. Bunun her zaman çok memnuniyet verici bir şey olduğunu söyleyemem. Bazen insana rahatsızlık da verir. Bunları hiç düşünmeden günlük hayatı yaşamak belki daha kolaydır, daha zevkli ve keyiflidir ama iyi bir hukukçu olduğunuz zaman bunu yapamazsınız. Hukukun hayatımızla ilişkisini doğru şekilde kurmak lazım. Bunu anladıktan sonra iyi bir hukukçu olma yolunda mesafe kat etmeye başlarız.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hukuk Fakültesinin, “çok parlak bir fakülte haline geleceğine inandığını” dile getiren Meclis Başkanı Mustafa Şentop, “İyi hocalarımız var, akademik kadromuz inşallah daha da güçlenecek. Fakültenin, Türkiye’nin en önemli hukuk fakültelerinden olacağına inanıyorum” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın