Pazartesi , 17 Haziran 2024

KANALİZASYON İHALESİ YAPILACAK

DSC_2961   TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa; Süleymanpaşa Belediyesi Meclis toplantısında Başkan Ekrem Eşkinat’ın açıkladığı Barbaros ve Kumbağ Mahallerinde yapılacak kanalizasyon ve arıtma sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

   Başa; Süleymanpaşa Belediyesi ile birlikte Barbaros ve Kumbağ Mahallerindeki kanalizasyon sorununu çözmeye yönelik çalışmalara göreve geldiği andan itibaren çalışmalara başladıklarını belirterek “5 aydır görevdeyim. Göreve geldikten sonra özellikle en çok önem verdiğimiz konulardan bir tanesi kanalizasyon sistemi olmayan yerlerdi. Süleymanpaşa ilçemizin turistik mahalleleri olan Barbaros ve Kumbağ Mahallerimizin kanalizasyon alt yapısı maalesef bu güne kadar yapılmamış. Buradaki proje çalışmalarımız hızlıca revize edildi. Bu projeleri gerçekleştirebilmek içinde iller bankasından TESKİ Genel Müdürlüğü olarak kredi talebinde bulunduk. Bu taleplerimiz uygun görüldü. Hem Barbaros hem de Kumbağ için gerekli ödenekler sağlandı. Kredi sözleşmeleri imzalandı. İller bankası ile birlikte yer tespit çalışmalarımız da tamamlandı” dedi.

   Başa konuşmasını Barbaros ve Kumbağ Mahallerinde kanalizasyon sisteminin kurulması için izlenecek yol hakkında açıklamalarla sürdürdü: “İlk etapta Barbaros Mahallemizi fosseptikten, vidanjörlerden kurtaracak altyapı çalışmalarının ihalesine çıkmış olduk. 29.09.2015 tarihinde Barbaros Mahallemizin kanalizasyon ihalesine çıkmış oluyoruz. Yer tesliminin ardından 730 takvim günü içerisinde Barbaros Mahallemizin kanalizasyonunu yapmış olacağız. Barbaros’un yanı sıra Kumbağ’da yıllardan beri altyapısı ihmal edilmiş bir mahallemiz. Kumbağ’da da aynı süreç devam ediyor. Burasıyla ilgili de kredi onayı alındı. İhale hazırlıkları devam ediyor. Barbaros’u nasıl ihale ediyorsak Ekim ayının ilk haftalarında bir aksilik olmazsa Kumbağ kanalizasyon inşaatını da ihale edeceğiz. Böylece bu iki önemli turistik yöremizi vidanjörlerden kurtarmış olacağız.”

   Kanalizasyon sisteminin tek başına bir anlam ifade etmeyeceğini belirten Başa arıtmanın yapılmasının da gerektiğini belirterek şunları söyledi; “Burada sadece kanalizasyon inşaatımız yok. Bir de atık su arıtma tesisini planlıyoruz. Kanalizasyon yapmak yetmiyor. Bunları ileri biyolojik arıtma sistemi ile arıtmak gerekiyor. Yoksa harici ortama verdiğiniz zaman dereleri kirletmiş oluyorsunuz. O noktada da proje çalışmalarımız devam ediyor. Kanalizasyonla beraber iyi bir arıtma tesisini de Kumbağ’a kazandırmış olacağız.”

   TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa Barbaros ve Kumbağ Mahallerinin su sorunu hakkında şu açıklamayı yaptı; “Şuan bu mahallelerimiz Yazır Göleti’nden su alıyorlar. Orada çok ciddi bir arıtma olmadığı için bu mahallelerimize çok kaliteli su veremiyoruz. O konuda da Barbaros Mahallemizde bir tane içme suyu arıtma tesisimiz var ve onu revize ettik. Şuanda daha da iyi bir hale geldi. Yine Kumbağ mahallemizde de paket arıtma tesisi bitmek üzere. Onu da önümüzdeki günlerde açacağız. Naip Barajı’nın bitmesini beklemeden bu bölgemizde suyun iyileştirilmesi yönünde çalışmalar yapıyoruz. Ama bu baraj bitip arıtma tesisimiz tamamlandığında Süleymanpaşa’nın içme suyu problemi kalmayacak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın