Çarşamba , 29 Mayıs 2024

İĞNEADA TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ

Trakya Kent Konseyleri Başkanlarının, Trakya Belediye Başkanlarının Kırklareli’de 21 Kasım’da yaptıkları toplantının sonuç bildirgesi yayınlandı. Toplantının sonuç bildirgesi:

21 KASIM 2015 TRAKYA KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ UZUNKÖPRÜ DÖNEM TOPLANTISI

SONUÇ BİLDİRGESİ

            Trakya Kent Konseyleri Birliği dönem toplantısı Trakya Platformu, siyasi partiler ve Uzunköprü halkının katılımı ile 21 Kasım 2015 tarihinde Uzunköprü kent konseyinin ev sahipliğinde toplandı. Toplantının ilk bölümünde Trakya Platformu Bilim ve Hukuk Kurulu üyeleri””Trakya’nın Planlanması ve Yaşama Etkileri” konulu sunum yaptılar. Yapılan sunumda İğneada nükleer santrali, Marmaraereğlisi termik santrali,derin deniz deşarj çalışmaları,Ergene Nehri başta olmak üzere Trakya’da yer altı ve yer üstü sularının kirlenmesi ,iklim değişiklikleri,Trakya’nın ortak planlanması olan 1/100.000 ölçekli ve illere özgü 1/25.000 ölçekli planlardan söz ederek ,tüm bunların var olan yasalara ve Trakya halkının isteklerine aykırı olarak yapıldığını belirttiler.

            Toplantının ikinci bölümünde katılımcı kent konseyleri yaptıkları ve yapacakları çalışmalardan söz ettiler.Sonuç olarak Trakya Kent Konseyleri Birliği toplantısına katılan kent konseyleri gerek bölgelerinde,gerekse de Trakya’nın genelindeki sorunlar ile ilgili şu tespitleri yapmışlardır:

1-Bölgenin yeniden planlanmasında Trakya Platformu ile birlikte bilim ve hukuk kurullarının çalışmaları ışığında ortak mücadele yürütülmesi.

2-Kent konseylerinin rutin halka dokunan çalışmalarının yanı sıra bölgeye yönelik geleceğin planlanması konularında çalışmalar yapması.

3-Trakya’da hava, su ve toprağın kirlenmesi ile oluşan ve önlenebilir hastalıklara neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması ,çevre ve insan sağlığına uygun bir yaşam alanının yaratılması çalışmalarının yürütülmesi.

4-Sanayi atıklarının tespiti amacı ile Ergene ilçesi çıkışında veya Lüleburgaz ilçesi girişinde Ergene Nehri’nden periyodik su ve çamur örneği incelemesinin yapılması için belediyelere başvurulması.

5-Trakya’da son zamanlardaki tarım faaliyetlerini yok edecek çalışmaların engellenmesi için kent konseyleri tarım ile uğraşan örgütleri aktif çalışma içerisine çekmesi.

6-İlçelerde kent ormanı yapılması için gerekli çalışmaların yürütülmesi.

7-5 Aralık dünya Toprak Günü,22 Mart Dünya Su Günü ve 5 Haziran Dünya çevre günü etkinliklerinin ortaklaştırılarak her kent konseyi bölgesinde etkinliklerin ve ortak basın açıklamasının yapılması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ONLAR ERDİ MURADINA

Ayşe ve Hayrettin Topçu’nun güzel kızı Ayser ile Hamide ve Aydın Gündoğdu’nun yakışıklı oğlu Ayhan, …

Bir yanıt yazın