Çarşamba , 29 Mayıs 2024

TEKİRDAĞ SU SIKINTISI MECLİSTE

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ ili genelinde içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının halen çok büyük oranda yeraltı suyu kaynaklarından karşılandığına işaret ederek, “Bu durum, yeraltı su seviyelerinin aşağıya düşmesine neden olmaktadır. Tekirdağ’da Çerkezköy, Çorlu, Kapaklı, Ergene ilçelerindeki hızlı nüfus artışı, su ihtiyacının artmasına neden olmaktadır. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapım ihalesi gerçekleştirilen Saray Ayvacık Göleti ve İçme Suyu Tesisleri Projesi, Saray ilçesinin su ihtiyacının yüzde 50’sini, Kapaklı İlçe Merkezi’nin yüzde 30’unu karşılayacaktır. Bu projeyi ne zaman tamamlayacaksınız?” diye sordu. 

Milletvekili Aygun’un Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği önerge;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanmasını arz ederim.  15.10.2020

Dr. İlhami Özcan AYGUN

CHP Tekirdağ Milletvekili

Tekirdağ ili genelinde içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı halen çok büyük oranda yeraltı suyu kaynaklarından karşılanmaktadır. Bu durum, yeraltı su seviyelerinin aşağıya düşmesine neden olmaktadır.

Tekirdağ’da Çerkezköy, Çorlu, Kapaklı, Ergeneilçelerindeki hızlı nüfus artışı, su ihtiyacının artmasına neden olmaktadır.

Bu bağlamda;

  1. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapım ihalesi gerçekleştirilen Saray Ayvacık Göleti ve İçme Suyu Tesisleri Projesi, Saray ilçesinin su ihtiyacının yüzde 50’sini, Kapaklı İlçe Merkezi’nin yüzde 30’unu karşılayacaktır. Bu projeyi ne zaman tamamlayacaksınız?
  • Süleymanpaşa İlçe Merkezi’nin içme ve kullanma suyu gereksiniminin yüzde 30’unu karşılayan Naip Barajı, su temini açısından oldukça yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle Çorlu Sarılar ve Muratlı Aşağısevindikli bölgelerinden Süleymanpaşa İlçe Merkezi’ne yeraltı suyu takviyesi yapılmaktadır. İlçede içmesuyu sorununun yaşanmaması için İnecik-1, İnecik-2 ve Dedecik Barajlarının bir an önce yatırım programına alınması gerekmektedir.  Bu barajların yapımına ne zaman başlanacaktır?
  • İnecik-1, İnecik-2 ve Dedecik Barajlarının Naip İçme Suyu Arıtma Tesisi’ne bağlantılarını yapacak mısınız? Naip İçme Suyu Arıtma Tesisi 2. Kademe çalışmasına ne zaman başlanacaktır?
  • Çorlu, Çerkezköy, Kapaklı ve Ergene ilçelerine içme suyu ve kullanma suyu sağlayacak Kömürköy, Kızılağaç ve Balaban barajlarını ne zaman projelendirip, yapımına başlayacaksınız?
  • Malkara ilçesinin içmesuyu ihtiyacını karşılamak amacıyla Çokal Barajı’ndan ilçeye verilecek olan suyun arıtılması ve iletilmesi için proje çalışmalarına ve projenin uygulanmasına ne zaman başlanacaktır?

Marmaraereğlisi ve Hayrabolu ilçelerindeki mevcut sulama göletlerinde iyileştirme yapmayı ve yeni baraj projeleri ile içmesuyu ihtiyacını karşılamayı düşünüyor musunuz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DİKTAŞ’TAN ÇOCUKLARA BAYRAM HEDİYESİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Çorluda Millet Bahçesi ve Cumhuriyet Parkını Çorluspor …

Bir yanıt yazın