Salı , 23 Nisan 2024

REKTÖR ŞAHİN CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİNDE

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Rektörü Mümin Şahin, YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplu açılış törenine; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve devlet erkânı, Bakanlar, YÖK üyeleri, ilgili Kurum Başkanları, Büyükelçiler, bütün üniversite rektörleri ile YÖK 100/2000 Doktora Projesi’nde eğitim gören öğrenciler katıldı. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Müziği Devlet Orkestrası tarafından sunulan müzik dinletisi ile başlayan tören “Yükseköğretim” başlıklı Türk Yükseköğretimi’nin gelişimini ve şu anki mevcut durumunu anlatan video gösterimi ile devam etti.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, törenin açılış konuşmasında üniversitelerin Akademik Yıl Açılış Töreni’nin son 4 yıldır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde icra edildiğini belirterek, dünya genelindeki salgın nedeni ile zor zamanlar geçirdiğimiz bu günlerde, gerçekleştirilen bu törenin herkesin çalışma azmini güçlendirdiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasına yeni akademik yılının, hayırlara vesile olmasını dileyerek başladı. Koronavirüs salgını sebebiyle bir hayli zor şartlarda yürütülüyor olsa da akademik eğitimin kesintisiz devam etmesinin önemini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzaktan eğitim tecrübesinin değerli olduğunu ancak örgün eğitimin yerini tutmayacağını belirterek, “İnşallah mümkün olan en kısa sürede, diğer eğitim öğretim kademelerinde olduğu gibi yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “özellikle Anadolu’nun dört bir yanında, birer gurur abidesi olarak yükselen üniversitelerimizin gelişimine daha çok önem veriyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanan yeni bir projenin müjdesini paylaşmak istediğini belirterek şunları söyledi; “YÖK Anadolu Projesi adıyla başlatılan bu çalışma, Anadolu’daki yeni gelişen üniversiteleri nispeten daha gelişmiş üniversitelerle eşleştirerek, eksiklerin hızla giderilmesini hedefliyor. Böylece, gelişmiş üniversitelerimizin altyapısı, yetişmiş akademik kadrosu ve birikimi, Anadolu’daki henüz yolun başında olan üniversitelerimizin istifadesine açılmış olacaktır. Aynı şekilde, eşleşme yapılan üniversitenin öğrencileri diğer üniversitenin programlarına iştirak edebilecektir. İnşallah bu programı, bu akademik yılın ikinci döneminden itibaren hayata geçiriyoruz.”

Salgın döneminde kıymeti daha iyi anlaşılan bir başka önemli adımın da “YÖK Sanal Laboratuar Projesi” olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti: “Bu projeyle fen, mühendislik, eczacılık gibi fakültelerin programlarında yer alan genel kimya ve fizik laboratuarı dersleri sanal ortamda verilebilecektir. İlk olarak Dijital Dönüşüm Projesinde yer alan 24 üniversitede başlayacak bu çalışmadan 15 bin öğrenci faydalanabilecek. Tüm bu yeniliklerin şimdiden ülkemize, milletimize, özellikle de üniversitelerimize hayırlı olmasını diliyorum.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hangi evladımızın hangi alanda yürümesi gerektiğini kademe kademe tespit ederek, kendisine gereken imkânı ve desteği sağlanması gerektiğini,  bunun için de üniversitelerden liselere, ortaokullara, ilkokullara, hatta ana sınıflarına kadar inen sağlam, etkin, işler bir sistem kurulmasının gerekli olduğunu belirterek konuşmasını tamamladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın