Salı , 23 Nisan 2024

NKÜ OBEZİTELİLERE DERMAN OLUYOR

   Obezite; Dünya’da giderek yaygınlaşan en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelmiştir. Yaşam kalitesini ve süresini önemli derecede etkileyen Obezitenin, cerrahi tedavisi günümüzde hastalara artarak uygulanmaktadır. Cerrahi tedavi uygulanan hastalarda bu sayede kilo kaybı ve obeziteye bağlı yandaş sağlık sorunlarında (diyabet, hipertansiyon vb.) ciddi düzelmeler görülmektedir.

   Namık Kemal Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı görevlisi Doç. Dr. Selim Sözen, Yrd. Doç. Dr. Seyfi Emir, Dr. Onur Sakallı ve Dr. Ümit Geçgel’in bariatrik ve metabolik cerrahi alanında başarılı ameliyatları devam ediyor. Tecrübeli ekip, geçtiğimiz günlerde aynı aileden 3. bireyin ameliyatını gerçekleştirdi. İlk olarak ameliyatı yapılan Muammer Çelik 7 ay içerisinde 180 kilodan 107 kiloya indi. Baba Çelik’ten sonra kızı Nergis Çelik ve son olarak da oğlu Ekrem Çelik’in ameliyatı başarıyla gerçekleştirildi.

   Ailenin ilk ameliyat olan bireyi baba Ekrem Çelik konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Emekli olduktan sonra 180 kiloya kadar çıkmıştım. Bu durum benim yürüyüşümü, nefes almamı, hareketimi, hayatımı oldukça kötü etkiliyordu. Hiçbir işimi kendim yapamıyordum. Ameliyat sonrası yeniden doğmuş gibiyim. Şu anda diyetime ve egzersizlerime de çok dikkat ediyorum, çok şükür ki 107 kiloya kadar düştüm. Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi’nde ameliyatımı gerçekleştiren hocalarımdan ve servis hemşirelerinden çok memnunum, ilgi ve alakalarından dolayı herkese çok teşekkür ediyorum, bu sebeple de kızımın ve oğlumun ameliyatını da burada yaptırdım.”

   Yrd. Doç. Dr. Seyfi Emir konuyla ilgili açıklamasında “Obezite; çok sinsi ve sonuçları itibariyle önemli bir hastalıktır. Obezitenin en önemli nedenlerinden olan yetersiz beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği, ABD’de tütün kullanımına bağlı meydana gelen sağlık sorunlarından sonra önlenebilir ölümlerin ikinci en sık nedenidir. Aynı sorun ülkemiz içinde önemlidir. Uygun beslenme ve egzersiz programlarıyla desteklenen obezite cerrahisi bu aile için de ikinci baharın başlangıcı olmuştur” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ONLAR ERDİ MURADINA

Ayşe ve Hayrettin Topçu’nun güzel kızı Ayser ile Hamide ve Aydın Gündoğdu’nun yakışıklı oğlu Ayhan, …

Bir yanıt yazın