Çarşamba , 19 Haziran 2024

KÖPRÜLÜ: “YURTDIŞI MÜTEAHHİTLİK SEKTÖRÜ ÇÖKTÜ”

   CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi Emre Köprülü yurt dışı müteahhitlik firmalarıyla ilgili olarak soru önergesi verdi. Köprülü konuyla ilgili açıklamasına: AKP hükümetinin uyguladığı olumsuz dış politikanın sonucunda, ihracatta başı çeken birçok sektörün iş yapamaz duruma geldiğini, özellikle yurtdışı inşaat ve müteahhitlik sektörünün çöktüğünü belirterek başladı.

   Konuyu soru önergesi ile meclis gündemine taşıdığını belirten Köprülü; komşu ülkelerle yaşanan krizlerin, ilişkileri kopma noktasına getirdiğini ve onarılması mümkün olmayan zararlar ortaya çıkardığını vurguladı. Köprülü, “Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı zamanında başlayan ve şu an devam eden “stratejik derinlik” yaklaşımı Türkiye’yi dış politikada çıkmaza sokmuş, “komşularla sıfır sorun politikası” teoride kalmış ve iflas etmiştir” dedi.

   Köprülü açıklamasını; “İnşaat, turizm, gıda, yaş meyve-sebze ve tekstilde kayıplar yaşanırken, Rusya başta olmak üzere birçok ülkede çalışan Türk işçiler de krizle birlikte işsiz kalmışlardır” diyen Köprülü, “Özellikle, dünya pazarında Çin’in hemen ardından ikinci durumda bulunduğumuz inşaat sektörü, bu olumsuz gelişmelerden derin şekilde yara almış; son 10 yılda, 107 ülkede, 8 binin üzerinde projeyi başarı ile gerçekleştirerek milyarlarca dolarlık dövizi ülkeye kazandıran firmalarımız bugün iflas noktasına gelmiştir” diyerek sürdürdü.

Yurtdışı müteahhitlik sektörünün içine düşürülen bu durumdan, yine bu sektörün çalışanlarının etkilendiğini ve Rusya, Libya, Irak, Körfez ülkelerinin tamamında çalışan çok sayıda Türk işçinin sorun yaşamaya başladığını kaydeden Köprülü bu nednlerden konuyla ilgili olarak, soru önergesi verdiğini açıkladı. Köprülü’nün soru önergesinde yer verdiği sorular:

  1. AKP iktidarı döneminde; “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesinin terk edilmesi, tüm komşu ülkelerle yaşanan kriz sebebiyle siyasal ve ekonomik alanda yaşanan sorunlar 2016 yılı itibariyle hangi sektörlerde kayıplara neden olmuştur?

  1. Dış politikada izlenen yanlış politikalar sebebiyle yurtdışı inşaat sektöründeki zararın miktarı nedir? İnşaat sektöründe hangi ülkelerde kriz yaşanmaktadır?

  1. Sektörler bazında başta Rusya olmak üzere, yurtdışına yapılan ihracat oranlarımız son 1 yılda nedir?

  1. İnşaat sektöründe büyük projeleri olan Türk firmalarının yaşadığı sıkıntılar nedir? Bu sektörde yatırımları olan firmalar ve çalışan işçilerin kayıplarına yönelik elinizde ki veriler nelerdir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DİKTAŞ’TAN ÇOCUKLARA BAYRAM HEDİYESİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Çorluda Millet Bahçesi ve Cumhuriyet Parkını Çorluspor …

Bir yanıt yazın