Pazar , 3 Mart 2024

Kişisel Bakım Anketinin Sonuçları Açıklandı!

Dorinsight Basın Bülteninden;

Kendine özen gösteren erkekler saçlarına, kadınlar ise yüz bakımına önem veriyor.

   Türkiye’nin en büyük izinli veritabanına sahip online pazar araştırma şirketi DORinsight’ın kadınların ve erkeklerin kişisel bakım uygulamaları üzerine yürüttüğü araştırma sonuçlandı. Online anket olarak yapılan araştırma sonuçları, kozmetik ve kişisel bakım sektörünün az bilinen detaylarını aydınlatıyor.

Türkiye’nin en büyük izinli veritabanına sahip online pazar araştırma şirketi DORinsight kişisel bakımına önem veren 9.363 kişinin katılımı ile gerçekleştirdiği “Kişisel Bakım” çalışması ile erkek ve kadınların kişisel bakım ve kozmetik tercihlerini, harcamaları ile ilgili detaylı bilgileri ortaya çıkardı.

Erkek ve kadınların dönemsel olarak kişisel bakım uygulamalarına verdiği önemi anlamak için sorulan sorunun yanıtlarına göre, çoğunluk bakım konusunda özel bir mevsim tercih etmiyor. Katılımcıların yarısından fazlası dört mevsimde bakımlarına önem veriyor. Ancak yaz mevsiminde, erkeklerin kadınlardan daha fazla kişisel bakımlarına dikkat ettikleri detayı göze çarpıyor.

En çok hangi mevsimde bakıma önem verirsiniz?

Toplam
4 Mevsim %56
Yaz %21
Kış %17
İlkbahar %5
Sonbahar %1

Ankete katılan kadınların yüz bakımına erkeklere göre neredeyse iki kat daha fazla dikkat ettiği ortaya çıkıyor Ancak geleneksel olarak kadınlar ile özdeşleştirilen saç bakımına ise erkekler daha fazla önem veriyor.

En çok ne bakımına dikkat edersiniz?

Toplam
Tüm vücut %49
Yüz %24
Saç %21
El-Tırnak %6

Kullanılan bakım malzemeleri ve bunların neye göre seçildikleri hakkındaki sonuçlara bakıldığında, ürünlerin dermatolojik olması ve bilinen markalardan sağlanması büyük önem taşıdığı ortaya çıkıyor. Arkadaş ve yakınlardan gelen tavsiyeler ise yalnızca yüzde 17’lik oranda kaldığı gözlemleniyor.

Hem erkekler hem kadınlar tarafından en çok kullanılan bakım malzemesinin nemlendirici krem olması şaşırtıcı bir sonuç değil. Ancak erkeklerin, kadınlara oranla 3,5 kat daha fazla sabun kullanmayı tercih ettiği görülüyor.

Bakım malzemesi alırken en çok neye dikkat edersiniz?

Toplam
Dermatolojik ürün olması %44
Marka bilinirliği %27
Çevreden gelen olumlu öneriler %17
Fiyat %10
Diğer %2

En çok kullandığınız güzellik ve bakım malzemesi nedir?

Toplam
Nemlendirici krem %47
Sabun %21
Makyaj malzemesi %11
Yüz/vücut maskesi %10
Saç maskesi %5
Kullanmıyorum %4
Diğer %2

Kişisel bakım malzemelerinin nereden alındığına ve ekonomik boyutlarına bakıldığında ise katılımcıların bakıma ortalama olarak aylık 200 TL bütçe ayırdığı görülüyor. 500 TL’nin üzerinde harcama yapanların oranı yüzde 4 olarak istatistiklere yansıyor.

Ürünlerin nerelerden alındığı ise kadınlar ve erkekler arasında farklılık gösteriyor. Kadınlar büyük çoğunlukla bakım ürünlerine özel mağazaları tercih ederken, erkekler ise market ve süpermarketlerden alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Bütçenizin ayda ne kadarını bakıma ayırıyorsunuz?

Toplam
100 TL ve altı %60
100-500 TL %36
500-1.000 TL %3
1000 TL ve üstü %1

Kişisel bakım malzemelerinizi nerelerden alıyorsunuz? (Çoklu cevap)

Toplam
Bakım ürünlerine özel mağazalardan  

%50

Eczane %34
Market/Süpermarket %33
İnternetten %27
Katalog üzerinden satış yapan

markalardan

 

%22

Diğer %1

Erkek ve kadınların kişisel bakımlarını nerede ve hangi sıklıkta yapıldığını incelediğimizde ise, çoğunluğun   kişisel bakımlarını   kendi evlerinde yapmayı   tercih ettiğini ortaya çıkıyor. Katılıcımların yüzde 95’i ayda en azından bir kere kişisel bakımlarını aksatmadan yapıyorlar.

Bakımınızı ne sıklıkla yapıyorsunuz/yaptırıyorsunuz?

Toplam
Haftada bir kez %62
Ayda 2-3 kez %23
Ayda bir kez %10
2-3 ayda bir kez %4
6 ayda bir kez %1

Bakımınızı genellikle nerede yapıyorsunuz/yaptırıyorsunuz?

Toplam
Evde kendim yapıyorum %81
Kuaförde %13
Spalarda/güzellik merkezlerinde %5
Diğer %1

DORinsight hakkında:

Hitay Holding bünyesinde kurulan DORinsight, 1,2 milyonun üzerinde kayıtlı üyesiyle Türkiye’nin en büyük izinli veritabanına sahip online pazar araştırma şirketidir. Online araştırmalar alanında uzmanlaşan DORinsight, dünyanın en büyük online araştırma gruplarıyla işbirliği yaparak, yurt içi ve yurt dışı projeler için çözüm üretmektedir. DORinsight, Dünya Araştırmacılar Birliği (ESOMAR) ve Türkiye Araştırmacılar Birliği (TÜAD) üyesidir. Tüm araştırma çalışmaları ESOMAR ve TÜAD’ın kurallarına, kalite standartlarına, etik düzenlemelerine ve bilimsel metotlarına uygun olarak yürütülmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ONLAR ERDİ MURADINA

Ayşe ve Hayrettin Topçu’nun güzel kızı Ayser ile Hamide ve Aydın Gündoğdu’nun yakışıklı oğlu Ayhan, …

Bir cevap yazın