Pazartesi , 17 Haziran 2024

MERAK BAĞIMLILIĞA KAPI AÇIYOR

2015-2916 Eğitim-Öğretim yılının başlaması dolayısıyla Tekirdağ Yeşilay Şube Başkanı Şener Çelikayar basın bildirisi yayınladı. Tekirdağ Yeşilay Şube Başkanı Çelikayar’ın basın bildirisi:

Bu hafta itibariyle yeni bir Eğitim ve Öğretim yılına başlamanın heyecanı içindeyiz. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Tekirdağ Şube Başkanlığı olarak Öğretmenlerimize, öğrencilerinize ve bütün eğitim çalışanlarına sağlıklı, mutlu, başarılı bir eğitim ve öğretim yılı diliyoruz.

Okul zili çaldı, yeni eğitim-öğretim dönemi başladı. Yeni okul ve yeni arkadaşlıkların farklı alışkanlıkları da beraberinde getirdiğini aklımızdan çıkarmadan Yeni eğitim öğretim yılının başlangıcıyla birlikte Türkiye Yeşilay Cemiyeti olarak geleceğimize ve evlatlarımıza sahip çıkmak adına bazı hususların üzerinde dikkatle durmamız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Bağımlılıkla mücadeleye karşı geliştirdiği önleyici ve rehabilite edici projeler ve aktif saha çalışmalarıyla her kesimden insanı bilinçlendirmeyi hedefleyen Yeşilay Tekirdağ Şube Başkanlığı olarak okulların açılmasıyla bir riski daha velilere ve öğretmenlere hatırlatıyor: “Merak bağımlılığa kapı açıyor” diyoruz. Ve bu konuda herkesin dikkatle hareket etmesini tavsiye ediyoruz.

TUBİM’in (Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi) 2011 yılında okullarda yaptığı uyuşturucu araştırmasının verileri aileleri endişelendiriyor. Türkiye genelindeki genel ve teknik olmak üzere 129 lisede gerçekleştirilen araştırmaya göre 6 bine yakın öğrencinin okulda tütün ve alkol gibi bağımlılık yapıcı maddeleri denedikleri ortaya çıktı. Uyuşturucu maddeyi ilk kez kullanma yaşının ise 13’e kadar düştüğü belirtildi. Araştırmada; öğrencilerin yüzde 26,7’si (3 bin 153 kişi) sigara, puro, pipo, nargile gibi bir tütün ürününü, yüzde 19,4’ü (2 bin 297 kişi) alkollü içecekleri denediğini, yüzde 2,2’si (258 kişi) hastalık nedeni dışında ilaç kullandığını göz ardı edemeyiz.

Öğretmenler ve Ailelere büyük görev düşüyor.

Merak çocukları ve gençleri madde bağımlılığına götüren en önemli nedenlerdendir. Yeni okul dönemleri bu anlamda riskli olabilir. Yeni okul, yeni çevre, yeni sınıf ve yeni arkadaşlar çocuğun yeni alışkanlıklar edinmesine de kapılar açar. Anne-babaların onlara bu dönemlerde olumlu alışkanlıklar kazandırmakta rehberlik etmesi gerekir. Aksi halde yapılan araştırmalar maalesef riskleri bize açık bir şekilde gösteriyor. Ailelerin özellikle eğitimin başladığı, çocuklarının yeni arkadaşlıklar ve sosyal çevre edindiği şu günlerde daha dikkatli olmaları gerekiyor. Anne babalardan çocuklarını çok iyi gözlemlemelerini, onlarla iyi bir diyalog kurarak arkadaşlarını, gidip geldiği yerleri, sosyalleştiği kafeterya ya da merkezleri takip etmelerini istiyoruz. Aileler, gerektiğinde bizden yardım alabilir, her konuda bize danışabilirler.

Sevgili Öğretmenler; çocukların aileden sonra ikinci yuvası okuldur. Bu nedenle sizlere bu konuda çok iş düşüyor. Gençlerimizi eğiterek ve gönüllü hale getirerek akranlarının bağımlılığına karşı mücadele etme ve onlara iyi rol-model olma konusunda yönlendirme imkânı önümüzde durmaktadır. İyi örnek olma noktasında en önemli etken öğretmenlerdir. Söz ve davranışlarıyla öğrencilere rol model olması öğretmenlerin dikkat etmeleri gereken en önemli mesele olduğunu düşünüyoruz.

Onları hayata bağlayacak bir ideal ve mefkûreye sahip kılmanın eğitimle gerçekleşeceğini unutmamamız gerekiyor. Belli bir insan kalitesini tutturacak nesil yetiştirmek ve buna bir süreklilik kazandırmak eğitimde hedeflenen asıl amaçtır.

Sevgili Öğretmenler sizlerin rehberliğinde ve öncülüğünde; okul idarecilerimizden öğrenci velilerine, öğrencilerimizden okul hizmetlilerine, servis şoförlerine varıncaya kadar toplumun tüm kesimleriyle birlikte herkesi geleceğimize evlatlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Tekirdağ Şube Başkanlığı olarak; Yeni bir Eğitim- Öğretim yılının, Eğitim camiamıza, Öğretmenlerimize, Öğrencilerimize, Ailelerimize, Tekirdağ’ımıza, Milletimize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ONLAR ERDİ MURADINA

Ayşe ve Hayrettin Topçu’nun güzel kızı Ayser ile Hamide ve Aydın Gündoğdu’nun yakışıklı oğlu Ayhan, …

Bir yanıt yazın