Perşembe , 20 Haziran 2024

İÇME SUYU SIKINTISI ÇÖZÜLÜYOR

Kurulduğu günden bu yana hizmetin merkezine insanı koyan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve bağlı Kuruluşu TESKİ, Malkara’da artan içme suyu ihtiyacını yeni proje ile çözüyor. Mevcut durumda Yörgüç’de bulunan kuyulardan Karaiğdemir içme suyu grubunu oluşturan 45 adet kırsal mahalle ile Malkara OSB, yeni yapılan Malkara Et Kombinası, Kaanlar Peynircilik, Maybi ve bölgede yer alan diğer küçük işletmelerle birlikte toplamda 52 adet yerleşim yerinin içme suyu ihtiyacı karşılanmaktadır.

Son dönemdeki gelişmelerle birlikte bölgenin su ihtiyacının artmasından dolayı yetersiz kalan mevcut isale hattının kapasitesi dolayısıyla bölgede su sıkıntısı yaşanmaya başlanmıştır. Artan içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Hayrabolu Yörgüç Kuyuları – Malkara Çavuşköy Mevcut OSB Deposu Arası İsale Hattı ve Tesisleri”  projesi İlbank A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmıştır.  Finansmanı İlbank A.Ş tarafından sağlanman projede, TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından inşaatına başlanmak üzere ihale aşamasına gelinmiştir. Bu proje kapsamında 22 km Ø350 mm çaplı Duktil Font boru ile isale hattı, 300 m³ kapasiteli 2 adet içme suyu deposu ve 2 adet içme suyu terfi merkezi ile mevcut 2.500 m³  OSB içme suyu deposunun onarım işi yapılacaktır.  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, proje ile birlikte bölgede yaşanan içme suyu sıkıntısının giderileceği müjdesini vererek; “Yatırımın gerçekleşmesi ile yeni yapılacak isale hattı ile günlük yaklaşık 5.000 m3 içme suyu ihtiyacı karşılanacaktır. Bununla beraber Karaiğdemir içme suyu grubunda yer alan mahallelere hizmet eden isale hattının yükü de azaltılmış olacaktır. Şimdiden Malkaralı hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın