Cumartesi , 13 Nisan 2024

CHP BASIN AÇIKLAMASI

Tekirdağlı Hemşehrilerim;

Bugün AKP Tekirdağ İl Teşkilatı, gazeteci ve sunucu Sedef KABAŞ hakkında suç duyurusunda bulundu. Sonrasında da basın açıklaması yaparak, bir kez daha AKP zihniyetinin halktan, halkın sorunlarından kopmuş olduğu gerçeğini gözlerimizin önüne serdi.

Atasözleri; geçmişten günümüze gelen, uzun deneyimlerden yararlanarak kısa ve özlü öğütler veren, toplum tarafından benimsenerek, ortak olarak kullanılan kalıplaşmış sözlerdir. Atasözlerinin çoğunda sözcükler kendi anlamlarında kullanılmaz. Tümceler kurulurken genelde konular somutlaştırılır.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişle birlikte, “tek adam” yönetimine evrilen iktidarın, “tek sesli medya” yaratma planının, baskı yoluyla 2022 yılında da ivme kazanarak devam edeceği anlaşılıyor.

“Cumhurbaşkanına hakaret suçu”, ülkemizde yoğunlukla ifade özgürlüğünün kısıtlanması için bir araç olarak kullanılmakta, bu kapsamda yapılan soruşturmalar, gözaltı işlemleri ve tutuklamalar, evrensel hukuk prensipleriyle çelişmekte ve kamuoyu üzerinde bir baskı yaratma vazifesi görmekte, gözdağı niteliği taşımaktadır.

Acaba bugün basın açıklaması için çağırdıkları gazetecilerin kaçı meslektaşının ifade özgürlüğünün kısıtlanmasından rahatsızdır? Bugün Sedef Kabaş’a olanın yarın onlara da olabileceğinin bilinci ile kaçı fikrini söyleyememiştir?

Usta Gazeteci Uğur Mumcu’yu andığımız bu günde, yapılan bu basın açıklaması ile AKP CEO’su kime hangi mesajı vermek istemiştir?

Katıldığı bir televizyon kanalındaki canlı yayında, kullandığı atasözü nedeniyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Cumhurbaşkanlığı makamına hakaret ettiği iddiasıyla, gece saat 02:00’da gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş’ın, terör örgütü üyesi gibi muamele görmesi ve tutuklanması, ülkemizde yaratılmak istenen korku imparatorluğunun, yandaş medya yoluyla insanlarımıza servis edilmesidir. Bu talimatı veren siyasilere sesleniyoruz; Unutmayın Kalem Kılıçtan Keskindir. Yapılan her adaletsiz harekete, Yüce Milletimizce sandıkta gerekli cevap verilecektir.

Şener Zeynel SAYGIN CHP Tekirdağ İl Başkanı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DİKTAŞ’TAN ÇOCUKLARA BAYRAM HEDİYESİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Çorluda Millet Bahçesi ve Cumhuriyet Parkını Çorluspor …

Bir yanıt yazın