Çarşamba , 29 Mayıs 2024

YERLİ ENZİM DENEMELERİ BAŞARILI

TÜBİTAK 1005 Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı tarafından desteklenen “Ekmek Mayası Fabrikası Artığı Eleküstü Mayadan İnvertaz Enzimi Üretimi” başlıklı proje kapsamında yerli enzim ön denemeleri başarı ile sonuçlandı.

Projenin yürütücülüğünü Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Hasan Murat Velioğlu, araştırmacılığını aynı fakültenin Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri; Serap Duraklı Velioğlu, Kadir Gürbüz Güner ile Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri; Hacı Ali Güleç ve Ufuk Bağcı yapıyor.

Gıda sektörünün şekerleme, çikolata, meşrubat gibi alt sektörlerinde ve arıcılık sektöründe kullanılabilen enzimin (İnvertaz) yerli kaynaklar kullanılarak ve düşük maliyetle üretiminin amaçlandığı projenin yürütücüsü Hasan Murat Velioğlu yaptığı açıklamada; “Yerli enzim, çikolata sanayisinde kullanılan şeker dolgularının kristallenmesini önlüyor. Arılara kışı geçirebilmeleri için sofra şekerinden hazırlanan sulu şeker çözeltileri verilir. Ancak burada verilen şekeri arının kullanması biraz zordur; tam faydalanamaz. Çünkü sofra şekeri oldukça büyük moleküllüdür. Kullanacağımız bu enzimle şekeri arının daha iyi faydalanabileceği, daha kolaylıkla enerjiye çevirebileceği hale dönüştürüyoruz. Böylece arıların kışı geçirmesi daha kolaylaşıyor.

Yerli enzimin pazara sunulma aşamasında farklı sektörlerin temsilcileriyle; örneğin arıcılar, şekerlemeciler ve çikolata üreticileri ile toplantılar düzenleyerek tanıtımını yapacağız. Ülkemizin enzim ithalatına ayırdığı bütçe 150 milyon dolar seviyesinde. Dünyadaki enzim pazarı ise 8 milyar doları buluyor. Ülkemizde farklı sektörlerde enzim kullanımı var; ancak üretimi yok. Tamamını yurt dışından ithal ediyoruz” dedi. Projenin başarı ile sonuçlanması sayesinde ülkemizin enzim alanında dışa bağımlılıktan kurtulmasına ve ülkemizin bu alanda rekabet gücünün artması için katkı sağlanması bekleniyor. Proje kapsamında, TÜBİTAK tarafından 200 bin TL hibe desteği sağlanacak. Detaylı bilgi için: https://www.iletisim.gov.tr/turkce/yerel_basin/detay/turk-bilim-insanlari-gida-ve-aricilik-sektoru-icin-yerli-enzim-uretti

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ONLAR ERDİ MURADINA

Ayşe ve Hayrettin Topçu’nun güzel kızı Ayser ile Hamide ve Aydın Gündoğdu’nun yakışıklı oğlu Ayhan, …

Bir yanıt yazın