Cumartesi , 25 Mayıs 2024

YAZILIM VADİSİ TOPLANTISI

   Ülkemiz açısından stratejik bir konuma sahip olan Tekirdağ iline yeni ufuklar açacak olan Tekirdağ Yazılım Vadisi bilgilendirme toplantısı NKÜ Rektörlük Binası Toplantı Salonu’nda yapıldı. Bilgilendirme toplantısına; Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, NKÜ Rektörü Osman Şimşek, Rektör Yardımcısı İsmail Yılmaz, Üniversitenin Teknoloji Geliştirme Bölgesi Anonim Şirketi A.Ş. Genel Müdürü (NKÜTEK) Bülent Eker, Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Ufuk Güneş, Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Zeybek, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Bilim Sanayi İl Müdürü Fahrettin Akçal, KOSGEB Tekirdağ Müdürü Tolga Erkan, NKÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetim Kurulu Üyeleri ve temsilcileri katıldı.

   NKÜTEK Genel Müdürü Bülent Eker Yazılım Vadisi ile ilgili sunumunda; yazılımın tanımını yaparak, yazılım sektörü hakkında bilgi verdi. “Sadece yurt içi değil tüm Balkan Ülkeleri’ni de içine alacak büyük bir alan yazılım vadisinde yer alacaktır. İstanbul’daki tüm yazılımcıların yer alacağı bir vadi olacaktır. NKUTEK bünyesine dahil edilerek devlet teşviklerinden yararlanması sağlanacaktır” diyen Eker gerçekleştirilecek Yazılım Vadisinin ülkemizdeki modern mimari anlayışı içinde doğa ile bütünleştirilmiş bir konsept olacağını söyledi.

   Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Fahrettin Akçal Tekirdağ ili ile ilgili genel özelliklere değinerek, NKÜTEK ile birlikte gerçekleştirecekleri Yazılım Vadisi’nin Swot analizi hakkında bilgiler verdi. Yazılım sanayisinin Türkiye ve Dünya’daki yeri hakkında bilgiler sunan YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Ufuk Güneş, Yazılım Vadisi kurulmasının Türkiye’nin 2023 vizyonuna yardımcı olacağını belirtti.

   NKÜ’de Yazılım Vadisi alanında yapılacak çalışmalarda sürekli yer alacağını belirten NKÜ Rektörü Osman Şimşek, Yazılım Vadisi’nin ileriye dönük yatırım ve çalışmalarının sürdürülebilirlik doğrultusunda devam edeceğini vurguladı.

   Sunumlardan sonra yaptığı konuşmasında Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu; bilişim ve yazılımın ülkemiz için lokomotif bir sektör olduğunu ifade ederek, Dünya ile boy ölçüşebilmek açısından bu sektöre yönelik yatırım ve desteklerin giderek yoğunlaştığını belirtti. Salihoğlu, il bünyesinde de Yazılım Vadisi oluşumu ile ilgili NKÜTEK, Bilim Sanayi ve İl Müdürlüğü, KOSGEB ve Kalkınma Ajansı’nın ortak çalışmalarının Namık Kemal Üniversitesi koordinasyonu ile yararlı sonuçlara varacağını söyledi. Yazılım Vadisi’nin uzun soluklu bir yol olduğunu ifade eden Salihoğlu; “Bu yolda atılacak her adım Ülkemize büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

   Sosyal Yaşam Merkezi içerisinde yer alan Kuluçka Merkezi’ni ziyaret eden katılımcılar; faal hale gelen bu merkezin ilimize ve bölgemize büyük katkı sağlayacağını yerinde inceleme fırsatını bulmakla birlikte merkezin bünyesi içerisinde öğretim üye ve öğrencilere ait şirketler, girişimcilik sertifikasına sahip lisans ve ön lisans düzeyindeki öğrencilerin yer aldığını gördüler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın