Perşembe , 20 Haziran 2024

TRAKYA ÇİFTÇİSİNE YENİ GELİR KAPISI

   Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Trakya çiftçilerinin gelirini artırabilmek ve daha yüksek gelir elde edebilecekleri tıbbi-aromatik bitkiler ve süs bitkileri yetiştirilmesi konularında bilgilendirmek amacıyla Edirne TSO’ da ve Kırklareli Şeker Depoları’nda toplantılar yapıldı.  Toplantılara ağırlıklı olarak; muhtarlar, belediye, kamu kurumları, STK’lar ve çiftçiler katıldı. Toplantılarda tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri konusunda Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Öğretim üyeleri A. Canan Sağlam, Gülen Özdemir ve Öğretim Görevlisi Latif Kılınç akademik bilgiler verdi. Toplantıların son kısmında sunum yapan Silivri Süs Bitkileri Kooperatifi Başkanı Necmettin Eren; uygulama ve maliyetler konusunda açıklamalarda bulundu. Eren; 1 dönümlük alanda elde ettiği kazancın 300 dönümde yaptığı tarım faaliyetine (buğday üretimi) eşit olduğuna vurgu yaparak üretici adaylarını süs bitkileri yetiştiriciliği konusunda teşvik etti. Her iki toplantı da katılımcıların sorularının cevaplanması ile sona erdi.

   Toplantıda yapılan sunumlarda ve konu ile ilgili hazırlanan raporda öne çıkan noktalar: “Trakya Bölgesi tıbbi aromatik bitkiler ve süs bitkileri üretimi açısından uygundur. Bölgede kurulacak işletmelerin organizasyon yapılarının büyük ölçekte işletmeler için şirket şeklinde, küçük işletmelerin ise kooperatif şeklinde örgütlenmesi ve bölgedeki belediyeler ile sözleşmeli üretim gerçekleştirmesi, önemli avantajlar sağlayacaktır. Özellikle kadınların kırsal alanda tıbbi aromatik bitkiler ve süs bitkileri üretiminde yer almaları yararlı olacaktır.  Trakya’da özellikle Kırklareli ilinde Vize, Demirköy ve Lüleburgaz’da, Edirne ilinde Keşan ve Karaağaç’ta, Tekirdağ ilinde Saray, Şarköy ve Kumbağ’da orman ve ağaçlık alanlarının yoğun olduğu yerlerde, sebzecilik ve meyveciliğin yapıldığı sulama suyu mevcut (5-10 dekar)  küçük arazilerde, doğada kendiliğinde yetişen ağaçları ve fidanlıklarda mevcut bitkileri, üretim beceri ve bilgisine sahip üreticilerin kolaylıkla yetiştirmesi mümkündür.

   Adaçayı ve kekik yetiştiriciliği ihracat olanaklarının fazla olması ve bölgenin doğal bitki örtüsünde olması dolayısıyla önerilmektedir. Lavanta çok yönlü kullanımı, arıcılık için önemli olması, yurt içi talep yüksekliği nedeniyle önerilmektedir. Trakya,  İstanbul’a yakınlık değerlendirilerek süs bitkileri açısından Yalova gibi öne çıkabilir. İstanbul Ağaç A.Ş. gibi var olan pazarlama kanalları değerlendirilebilir. Alım garantili üretim modeli kullanılarak yazlık ve kışlık mevsimlik çiçekler değerlendirilebilir.” Tıbbi-Aromatik bitkiler ve süs bitkileri yetiştiriciliği hakkında Tekirdağ’da ki toplantı önümüzdeki dönem yapılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın