Perşembe , 20 Haziran 2024

TEKİRDAĞ DEMOKRASİ İÇİN YÜRÜDÜ

    Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi “Demokrasiye Bağlılık Yürüyüşü” düzenledi. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı ve 11 İlçe Belediye Başkanları, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri ile Sivil Toplum Kuruluşları, Siyasi Partilerin İl ve İlçe Başkanları ve vatandaşların katıldığı yürüyüşte tek yürek olanTekirdağ “Darbelere Hayır” diyerek demokrasiye olan bağlılığını gösterdi. TEKİRA AVM önünden başlayan ve Üç Kemaller Parkında son bulan  “Demokrasiye Bağlılık Yürüyüşü” sonrasında yürüyüşe katılanlar önce şehitler için saygı duruşunda bulunarak ardından İstiklal Marşı’nı okudular.

    Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak konuşma yapmak için davet edildiği kürsüde 11 ilçe belediye başkanı ile ortaklaşa hazırladığı basın metnini okudu. Albayrak tarafından okunan basın metni: “Geçen asrın başında Türk Ulusunun, emperyalistlere karşı mazlum milletler adına kazandığı Milli Kurtuluş Savaşı sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti örnek bir demokrasi abidesidir.

Hem devleti yeniden kurmak hem de demokrasiyi üstün kılmak kolay değildir. Mustafa Kemal ve silah arkadaşları, savaş koşulları ve tüm olumsuzluklara rağmen bu ülkede hukukun üstünlüğünü egemen kılmıştır.

    Anayasamızdaki “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir” ifadesi değiştirilemez maddeleri arasında yer almaktadır. 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimi asla kabul edebileceğimiz bir olay değildir. Türk Milleti olarak Cumhuriyetimize, demokrasimize ve onun timsali olan

 TBMM ‘ye yapılan saldırının karşısındayız.

   Biz 12 Belediye Başkanı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri, yerel iradenin temsilcileri olarak, hatırlatıyor ve diyoruz ki; demokratik teamüller dışında, nereden gelirse gelsin, dün olduğu gibi bugün de anayasal ve demokratik düzene yönelik her türlü hukuk dışı mücadelenin karşısında olmaya da devam edeceğiz.

   Önümüzde çok kritik bir dönem olduğu gerçeğini kabul etmeliyiz. Bu olağanüstü süreci hukuka bağlı kalarak atlatmamız gerekir. Hukuktan vazgeçmeyeceğiz, “Adalet Mülkün Temelidir”. Kim adaletten saptıysa hukukun içinde yargılanmalıdır. Devletin saygınlığına düşen de budur. Bu saldırılarda hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz.” Başkan Albayrak konuşmasını “Darbelere hayır. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın demokrasi” diyerek bitirdi.

     Albayrak’ın katılımcılara “Tekirdağ’a yakışan bir yürüyüş gerçekleştirdik. Ben hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bizim bugün güvenliğimizi sağlayan, destek olan Emniyet Teşkilatımıza da teşekkür ediyorum. Yürüyüşümüz burada sona ermiştir. Şimdi dağılıyoruz” açıklamasından sonra yürüyüşe katılanlar olaysız bir şekilde dağıldılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın