Perşembe , 20 Haziran 2024

TARIMSAL METEROLOJİ İSTASYONU

TARIMSAL METEROLOJİ İSTASYONU

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ), Ziraat Fakültesi ve Barilla A.Ş.’nin 2 yıldır ortaklaşa yürüttüğü “Uluslararası Sürdürülebilir Makarnalık Buğday Üretimi Projesi” kapsamında Namık Kemal Üniversitesi Merkez Kampüsü Ziraat Fakültesi’ne “Tarımsal Meteoroloji ve Diğer Çevresel Koşulları İzleme İstasyonu” kuruldu.

Yürütücülüğünü NKÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri İsmet Başer, Korkmaz Bellitürk ve Harun Hurma’nın birlikte yaptığı “Uluslararası Sürdürülebilir Makarnalık Buğday Üretimi Projesi”nin geleneksel toplantısında  Ziraat Fakültesi Dekanı Ahmet İstanbulluoğlu, Barilla A.Ş. adına Sacit Altay (Satın alma müdürü), Kemal Keskin (Satın alma yöneticisi), Volkan Bayrakdar (Satın alma yöneticisi), Gustova Savıno (Purchasing senior manager), Emillio Ferrarı (Purchasing director), Ronchi Cesare (Purchasing director) ve Matteo Ruggerı (Climate station expert) bir araya  geldi. Ziraat Fakültesi Konferans Salon’da gerçekleştirilen toplantıda Barilla A.Ş. Yöneticileri projeden ve bugüne kadar yürütücülerin yaptığı başarılı çalışmalara ilişkin duydukları memnuniyetti dile getirerek, iş birliklerini arttırmak istediklerini kaydettiler.

NKÜ’de kurulan “Tarımsal Meteoroloji ve Diğer Çevresel Koşulları İzleme İstasyonu” ile çeşitli ölçümler (hava sıcaklığı, hava nemi, toprak nemi, güneşlenme, yağmur vs.) yapılarak, elde edilen veriler otomatik olarak uzaktaki sunucuya gönderilerek bitki ve toprağa ait; gübreleme dönemi, gübre çeşidi, ilaçlama dönemi, ilaç çeşidi ve markası, sulama zamanı, sulama suyu miktarı, don ve kırağıya karşı uyarı bilgileri üretip, üretici ve sistem yöneticisi için karar destek mekanizması oluşturması amaçlanıyor.

Bu istasyon ile NKÜ kampüsündeki ortalama 6 km alanda ekilen, dikilen bitkilerin tarımsal ihtiyaçları belirlenerek otomatik olarak kontrolü sağlanacak ve büyük bir tarımsal veri tabanı oluşturulacak. Proje kapsamında bir el kitabı ve çeşitli akademik makaleler üretilerek ve yayımlanacak Projenin resmi internet web sayfası http://sustainablefarming.nku.edu.tr olup, güncellemeler bu link üzerinden paylaşılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın