Çarşamba , 19 Haziran 2024

SİGARAYI BIRAKANLARIN BULUŞMASI

   9 Şubat “Dünya Sigarayı Bırakma Günü”nde Ak Parti Tekirdağ İl Başkanlığı koordinasyonunu İl Başkan Yardımcısı Aytekin Öklü’nün yaptığı son 6 aydır sigarayı bırakanlarla il başkanlığı binasında sohbet programı düzenledi. Sohbet programına; İl Başkanı Ahmet Akçay, Kadın Kolları Başkanı Nesibe Ünal, İl Başkan Yardımcısı Aytekin Öklü ve Mahmut Yağbasan ile il yönetim kurulu üyeleri katıldılar. Sigarayı bırakanlara sohbetle birlikte çeşitli ikramla yapıldı.

   Etkinlik hakkında Öklü şunları söyledi: “Sigarayı bırakanlarla bir araya gelmekle, hayata umutla bakmanın neşesini yaşadık. Kendileriyle sohbet ettik. Hayata umutla baktıklarını, yeni bir hayata başlamanın sevincini yaşadıklarını gördük.”

   Sigaranın tarihsel süreci, zararları hakkındabilgiler veren Öklü: “Sigara insanoğlunu binlerce yıldır hasta etmeye öldürmeye devam ediyor. Sigara kullanımının beş bin yıl önce tütsü olarak yakılarak başladığı tahmin ediliyor. Teknoloji ilerledikçe, sağlık verileri toplandıkça sigaranın zararları ortaya çıkmıştır. Artık günümüzde içen de içmeyen de çok iyi biliyor ki, sigara insan sağlığına son derece zararlıdır.

   Sigaranın sadece akciğerleri değil insanın normal fizyolojisini bozduğu bir gerçektir. Akciğerlerimiz kendi kendini yenilemeyen organlarımız arasında yer almaktadır. Bu sebepten her içilen sigara akciğerlerimizde telafisi olmayan zararlara yol açmaktadır.Günümüzde %80’i gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, dünyada 1,3 milyar kişi ülkemizde ise 14.8 milyon kişi sigara bağımlısıdır. Ülkemizde her yıl yaklaşık 100.000 kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

   Hükümetimiz 2002 yılından bugüne mücadele ettiği ve başarısı ile dünyada örnek gösterilen bir çalışma ile tütün ve türevlerinin tüketilmesinin azaltılmasında göstermiştir.

Gerek vergiler, gerek kapalı alanlarda yasaklar yolu ile gerekse en önemlisi toplumu bilinçlendirme çalışmaları ile başarıda muvaffakiyete kavuşmuştur.Erkekler arasında en yaygın olan  akciğer kanserinin  görülme sayısının düşmesi çalışmaların başaralı olduğunun bir göstergesidir.

   Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın Başbakanlığı döneminde Sigara ile Mücadelede istikrarlı duruşu ve büyük desteği ile Başbakanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan olduğu günden bugüne çalışma listesinde Madde Bağımlılığı ile mücadeleyi ön sıralarda tutması ile bu konuda ülkemiz gerek tütün ve türevleri gerekse uyuşturucu ile mücadelede dünyada örnek ülke olmaya devam edecektir.

   Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sigarayı bıraktırmak için bağımlılardan topladığı sigara kutularının koleksiyonu aslında topluma verdiği önemli bir mesajdır.

   Madde Bağımlılığı ile mücadelede  Hükümetimiz  Kısa, Orta ve Uzun vade stratejik eylem planlarını  belirlemiş ve vizyon olarak ise “Madde Bağımlılığı sorununu toplum için marjinal (önemsiz) bir sorun haline gelmesini sağlayacağız” olarak tanımlamıştır.

Sigara kullanan ve bırakmak isteyenleri ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını aramasını ve uzman destek almasını tavsiye ederim. Bu vesile ile Madde Bağımlılığı ile toplum olarak herkesin birlikte el ele mücadelesinin önemini özellikle vurgular, herkese zararlı bağımlılıklardan uzak sağlıklı huzurlu bir yaşam dilerim” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ONLAR ERDİ MURADINA

Ayşe ve Hayrettin Topçu’nun güzel kızı Ayser ile Hamide ve Aydın Gündoğdu’nun yakışıklı oğlu Ayhan, …

Bir yanıt yazın