Salı , 23 Nisan 2024

OTİZM YÜRÜYÜŞÜ

    Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Gençlik Spor ile Engelli Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlükleri Otizmde farkındalık oluşturmak amacı ile birlikte Süleymanpaşa’da “Otizm Farkındalık Yürüyüşü” düzenlediler. Yürüyüşe; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanvekili Münür Karaevli, Genel Sekreter Yardımcısı Tamer Dodurka, sivil toplum kuruluşları, eğitim kurumları, otizmli aileler, davetliler ve vatandaşlar katıldı. Ünlü aktör Nuri Alço’nun da Tekirdağ’a gelerek destek verdiği Yelken Spor Kulübü önünden başlayan Otizm Farkındalık Yürüyüşü Barış ve Özgürlük Parkında son buldu. Yürüyüş sonunda katılımcılara birer hatıra madalyası verildi.

    Yürüyüşe katılan herkese teşekkür eden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münür Karaevli; “Son yıllarda görülme oranı çok büyük bir hızla artan otizmin, sosyal ve iletişim alanlarında yaşam boyu sürecek olan birçok güçlüğü beraberinde getiriyor. Bununla birlikte otizm, erken tanı ve doğru bir eğitimle aşılabilecek bir hastalık. Otizmli çocuklarımızın kendi ayakları üzerinde duran bağımsız bir birey olmaları yolunda atılacak birçok adım var. Bu anlamda toplumun her kesimini bugün otizmin farkındalığına davet etmek istiyorum. Ne kadar çok fark edersek, o kadar çok ilerleme kaydedebiliriz. Hep beraber onların yanında olduğumuzu gösterirsek, otizmle çok daha rahat mücadele edebiliriz. Unutmayalım ki, otizm eksiklik değil, farklılıktır” dedi.

    Konuşmasına rakamlara göre 68 kişinin birinde otizm göründüğünü belirterek başlayan Genel Sekreter Yardımcısı Tamer Dodurka şunları söyledi: “Fakat bu kadar sık olmasına rağmen maalesef otizm hakkında gerçekten neredeyse hiçbir şey bilmeyen bir toplumun bireyleriyiz. 3 Yaşına kadar fark edildiğinde uygun eğitimlerle gerçekten önemli mesafelerin kat edildiği aşılabildiği otizm hakkında farkındalık çok büyük önem taşıyor. Bu konuda topluma, özellikle anne baba adaylarına  büyük görev düşüyor; bu da otizmi tanımak. Bu yürüyüşümüzün de amacı buydu, bu konuda farkındalık yaratmak. Otizm bireysel bir mesele değil, toplumsal bir mesele, hepimizin meselesi.  O yüzden hep birlikte yürüdük adımlarımızı çocuklarımız için, gelecek nesillerin sağlığı için, otizmde farkındalık uyandırmak için hep birlikte attık.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ONLAR ERDİ MURADINA

Ayşe ve Hayrettin Topçu’nun güzel kızı Ayser ile Hamide ve Aydın Gündoğdu’nun yakışıklı oğlu Ayhan, …

Bir yanıt yazın