Perşembe , 29 Ekim 2020
Son Dakika

NKÜ’DE EKO SİSTEM EĞİTİMİ

     NKÜ Proje Ofisi’nin “Karadeniz Havzalarında Bütünleşik Arazi Kullanımı Yönetiminin Modellenmesi (ILMM-BSE)” başlıklı projesi kapsamında, “Ergene Havzası’na Yönelik Ortak Çözümler” başlığı altında, proje ortağı TURPMEPA (Deniz Temiz Derneği) tarafından “Ekosistem Eğitim Programına” düzenlendi.

   TURPMEPA Eğitim-Gönüllü Bölümü Yönetmeni Belgin Ergül; NKÜ Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen programda denizlerin önemine dikkat çekerek, Dünya’da kullanılan oksijenin %70’inin denizden geldiğini ve ekosistemi korumaya denizden başlanması gerektiğini söyledi.

     NKÜ Öğretim Üyesi ve Karadeniz Havzalarında Bütünleşik Arazi Kullanım Yönetimi Modeli (ILMM-BSE)” Projesi Veri Yönetim Koordinatörü Prof. Dr. Selçuk Albut; “ILMM-BSE Projesi Kapsamında Entegre Yönetim Sistemi” konusunda bilgiler verdi. Albut, Entegre Yönetim Sistemlerinin, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Yönetim Bilgi Sistemleri ile ihtiyaçlarının karşılanmadığı, çok yüklü veri ve işlem gerektiren durumlarda kullanılan bir sistem olduğunu belirterek, arazi kullanım yönetiminin modellenmesi, ortak ülkeler arasında veri akışının sağlanması ve verilerin depolanması amacıyla proje kapsamında NKÜ’de kurulan Entegre Yönetim Sistemi kullanıldığını belirtti.

   Ortak Araştırma Koordinatörü Prof. Dr. Fatih Konukcu; çevrenin korunmasının önemine dikkat çekerek, öğrencileri çevreye duyarlı olmaları gerektiğinin altını çizdi. Konukçu eğitimlerin; idari ve akademik dünyayla beraber gelecek nesillere ve sivil toplum geneline tanıtmak ve tüm Trakya genelinde proje hakkındaki farkındalığı yaratmayı amaçladığını bildirerek, öğrencileri projeye katılmaya davet etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“GÜZEL YARINLARA TAŞIYACAK”

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ın 2020-2021 Eğitim-öğretim yılı mesajı; “Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi …

Bir cevap yazın