Cumartesi , 13 Nisan 2024

NKÜ KEPLER ÜNİVERSİTESİYLE ANLAŞMASINI YENİLEDİ

nkü    NKÜ Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümü; Johannes Kepler Üniversitesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Enstitüsü ile Avusturya Johannes Kepler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meinhard Lukas’ın daveti üzerine yeni bir İşbirliği Anlaşması imzaladı.

    İmza törenine;  Eyalet Başbakanı Thomas Stelzer, Federal Adalet Bakanı Prof. Dr. Beatrix Karl, Linz Büyükşehir Belediye Başkanı Klaus Luger, Milletvekilleri, Meclis Üyeleri ve Viyana Büyükelçimiz Hasan Göğüş’ü temsilen,  Avusturya Başkonsolosumuz Gürsel Evren ile Linz Fahri Konsolosumuz Dietmar Pichler ve davetliler katıldı.

   NKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yılmaz’ı ve Prof. Dr. Alpay Hekimler’i Johannes Kepler Üniversitesi’nde misafir etmekten büyük onur duyduklarını ifade eden Hukuk Fakültesi Dekanı ve program yöneticisi Prof. Dr. Katharina Papel; Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümü ile İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku arasındaki işbirliğinin uzun yıllara dayandığını, bu işbirliğiyle çok sayıda önemli çalışmaların ortaya çıktığını, bu nedenle de tarafların anlaşmayı yenilemeye karar verdiklerini söyledi.

    Programın açılış konuşmasını yapan Eyalet Başbakanı Thomas Stelzer; imzalanacak olan İşbirliği Anlaşmasına değinerek uluslararası boyutta eğitim ve araştırmanın Avusturya Üniversiteleri için taşıdığı önemi vurguladı. Oberösterreich (Yukarı Avusturya) Eyaleti için, yatırım ortamının etkinliğinin artırılması yönünde de, Üniversitelerin ve Yüksekokullarının bu işbirliği sürecini geliştirilmesi gerektiğine değinen Stelzer; bu kapsamda kendilerinin de çeşitli teşvik programları hazırladıklarını söyledi. İşbirliği Anlaşmasının arkasındaki itici gücün iki yakın dostu olan Prof.Dr. Reinhard Resch ve Prof.Dr. Alpay Hekimler olduğuna vurgu yapan ve Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yard. Prof.Dr. İsmail Yılmaz’ı Linz’de ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyduklarını kaydeden Stelzer; Namık Kemal Üniversitesi ile Johannes Kepler Üniversitesinin ilgili birimleri arasında imzalanacak olan anlaşmanın her iki ülkede yatırım ortamının iyileştirilmesi ve uluslararası bir ağın kurulmasında çok önemli katkılar sağlayacağını belirtti

    Namık Kemal Üniversitesi’ni yakından tanıdığını ve gelişmeleri ilgiyle izlediğini ifade eden Federal Adalet Bakanı Beatrix Karl; yenilenecek olan İşbirliği Anlaşmasının ortaya çıkmasının temelinde aslen Prof. Dr. Reinhard Resch ve Prof. Dr. Alpay Hekimler’in uzun yıllara dayalı olan dostluklarının yattığını açıkladı. Bu tür anlaşmaların farklı kurumlarca sürekli imza altına alındığını gördüğünü ancak çoğu zaman uygulamaya geçilemediğini açıklayan Karl; burada durumun çok farklı olduğunu, işbirliğinin gerçek anlamda ortaya çıktığını, tarafların karşılıklı olarak çok sayıda bilimsel etkinliğin altına imza attıklarını ve bu süreci takdirle izlediklerini belirtti. Yakın dostu olan Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Başkanı Prof. Dr. Alpay Hekimler’in uzun yıllardan beri Türkiye ile Avusturya arasında ilişkilerin geliştirilmesi yönünde çalışmalar yürüttüğünü, bu nedenle de Avusturya Cumhurbaşkanı tarafından kendisine Aralık 2015’de, Altın Üstün Hizmet Devlet Nişanı ile ödüllendirildiğini hatırlatan Karl Avrupa Birliği’nin de bu yöndeki işbirliklerine önem verdiğini ve desteklediğini belirtti. Türkiye’nin Linz’de faaliyet gösteren başta sanayi işletmeleri olmak üzere çok önemli bir Pazar olduğunun altını çizen Linz Büyükşehir Belediye Başkanı Klaus Luger;  bu alanda halen çok büyük bir potansiyelin var olduğunu ve yenilenecek olan İşbirliği Anlaşması ile var olan ilişkilerin daha derinleşip, genişleyeceğine inancının tam olduğunu vurguladı.

    İki kurum arasındaki işbirliğini taktirle karşıladığını, işbirliği anlaşmasının yenilenmesi ile iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçleneceğini kayden Salzburg Başkonsolosumuz Gürsel Evren; bu anlaşmasın ortaya çıkması ve yaşatılmasında emeği geçen herkese, özelinde de NKÜ Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İsmail Yılmaz’a ve İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Reinhard Resch ile Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alpay Hekimler’e teşekkür ettiğini söyledi.

    NKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yılmaz konuşmasında; Namık Kemal Üniversitesi’nin son yıllarda göstermiş olduğu gelişme süreci ile ilgili bilgi vererek, yeni kurulan üniversiteler arasında NKÜ’nin ayrıcalıklı bir yeri olduğunu vurgulayarak, Johannes Kepler Üniversitesi gibi saygın bir üniversite ile işbirliğinin kurulmuş olmasının kendileri açısından önemli olduğunu ancak bu anlaşmanın iki taraf içinde çok önemli olduğunu belirtti.

     Johannes Kepler Üniversitesi’nin uluslararası bir üniversite olduğunu, imzalanacak olan İşbirliği Anlaşmasının sonucunda bilim dünyası için çok önemli bilgi ve bulgulara ulaşılacağını belirten Johannes Kepler Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Andreas Janko; anlaşmanın ortaya çıkışına esasen kurulmuş olan yakın dostluk ilişkilerinin etken olduğuna işaret ederek emeği geçenlere teşekkür etti.

    Prof. Dr. Reinhard Resch ile Prof. Dr. Alpay Hekimler yaptıkları ortak bir açıklamada; yenilenen İşbirliği Anlaşması’nın içeriği ve yeni dönemde ele alınacak konular ve çalışmalar kapsamındaki bilgileri törene katılanlar ve basınla paylaştılar. Konuşmalar sonrasında İşbirliği Anlaşması taraflarca imzalandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın