Çarşamba , 29 Mayıs 2024

MERA VERİMLİLİĞİNE BÜYÜKŞEHİR DESTEĞİ

Kurulduğu 2014 yılından bu yana birçok öncü ve başarılı projelere imza atan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılık alanında Türkiye’nin en büyük mera ıslah projesini hayata geçirdi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi tarafından vasıf kaybedip yeterli düzeyde verim alınamayan meraları tekrar en yüksek verim alınabilecek hale getirmek amacıyla 2015 yılında Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi başlatıldı. Proje kapsamında, 18-21 Şubat tarihleri arasında Muratlı ilçesinin Yukarısevindikli, Süleymanpaşa ilçesinin Demirli, Nusratlı ve Karabezirgan, Saray ilçesinin Servi ve Çukuryurt, Ergene ilçesinin Sağlık, Malkara ilçesinin Kavakçeşme, Müstecep ve İbribey ile Hayrabolu ilçesinin Şalgamlı ve Yörgüç mahallelerinde toplam 135 bin kg gübre dağıtımı gerçekleştirilerek, yaklaşık 100 bin dekar mera ıslahı yapıldı. Ot verimi 50 kilograma kadar düşen alanlarda verimin 4 kat attırılarak 200 kilogram seviyesine çıkartılması hedeflenen iyileştirme sayesinde, ekonomik anlamda hayvancılık yapmak isteyen işletmeler, kaliteli kaba yem ihtiyaçlarının önemli bir kısmını çayır ve meralardan karşılamış olacak. 

HAYVANCILIĞIN ÖNEMİNİ BİLİYORUZ

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, konu ile ilgili açıklamasında Türkiye’deki tarım arazileri içinde Tekirdağ’ın önemli bir yer tuttuğunu belirterek; “Biz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak bir ülkenin kalkınmasında tarım ve hayvancılığın büyük önem taşıdığını biliyor, bu nedenle tarım ve hayvancılığı beş büyük vizyonumuz arasında gösteriyoruz. 2014 yılından başlayarak bu alanda gerçekleştirdiğimiz birçok proje ile Türkiye’de öncü konuma geldik. Yine Türkiye’nin büyüğü olma özelliği taşıyan mera ıslah projemiz kapsamında 6 ilçemizin 13 kırsal mahallesinde gübre dağıtımları gerçekleştirdik. Tarım ve hayvancılık alanında gerçekleştirdiğimiz projelere önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın