Pazar , 3 Mart 2024

KOVAN DAĞITIMLARINA DEVAM

   Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi kapsamında kovan dağıtımı Muratlı ve Şarköy ile devam etti.

   İlk tören Muratlı İlçesi’nde düzenlendi. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan Muratlı’da yaptığı konuşmada; “ Kırsal kesimde tarımla geçimini sağlayan çiftçilerimizin gelir kalemlerinin önündeki engelleri kaldırmaya, geliştirip iyileştirmeye yönelik çalışmalarımızdan biri olan bu proje ile il genelindeki kovan açığımızı nispeten kapatarak özellikle yağlı tohumlu bitkiler başta olmak üzere birçok üründe ciddi ölçülerde verim artışı sağlayacaktır.

   Sadece alt ve üst yapı ile günlük hayatı kolaylaştıracak çalışmalarla kalmayıp, şehrin ekonomik anlamda gelişmesi için de projeler üretip hayata geçiriyoruz. 34 kırsal mahallemizde 60 bin dönüme yakın mera alanında iyileştirme çalışmaları yapıyoruz. Yem bitkisi tohumu dağıtıp 6 bin dekar arazide bunların ekimini sağladık. Ayrıca Yaklaşık 100 bin dekar araziyi damlama sulama sistemine kavuşturmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Koyunculuğun gelişmesi için damızlık koç temini ve dağıtım çalışmalarını yapıyoruz. Bunlar sadece hayata geçirdiğimiz ve geçireceğimiz projelerimizin küçük bir kısmını oluşturuyor. Tüm bunlar kırsal kesime yönelik üretimi arttırma ve ekonomimizi geliştirme çabalarıdır. ” dedi.

Aslan’dan sonra Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe konuşmasında arıcılığın önemini vurgulayarak proje kapsamında yapılan yatırımlarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

     Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “ İlimizin beş vizyonundan biri olan tarım ve hayvancılık, kırsal kesimlerimizin en önemli geçim kaynaklarından birini oluşturmaktadır. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığımız tarafından yürütülen projelerin en önemlilerinden biri de şüphesiz arıcılık ile ilgi projemizdir. Arı kovanlarımızı dağıtmaya başlamadan önce ilçelerimizde arıcılık eğitimleri vererek vatandaşlarımızı bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yaptık. Tekirdağ Ayçiçeği’nde Türkiye’nin yüzde 33’ünü, Kanola’ nın yüzde 65’ini üretiyor. Böyle potansiyeli olan bir ilde bu projeyi başlatarak arıların tozlaşmayı sağlaması ile başka bir açıdan da yarar sağlamış olacağız.

   Şu an şehrimizde 50 bin kovan var. Hedefimiz her sene 10 bin vatandaşımıza kovan dağıtarak beş senenin sonunda 100 bin kovana ulaşmak. Biz hayata geçirdiğimiz projelerle aldığımız oyların hakkını vermeye çalışıyoruz. Her şey Tekirdağ her şey siz halkımız için.”dedi.

Muratlı’dan sonra kovan dağıtımı Şarköy İlçesi’nde devam etti. Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok törende yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “Şüphesiz Şarköy’de arıcılığın önemi tartışılmayacak kadar büyük. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sayesinde daha da büyüyecek. Dünya ekosistemi açısından büyük önem taşıyan arılar, ekonomimiz açısından da büyük önem arz ediyor. Bu proje ile arıcılığa katkı sağlayan başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanım Kadir Albayrak olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

   Konuşma sonrasında Albayrak; Tepe, Altınok ve Aslan ile birlikte arı kovanı dağıtımını başlattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir cevap yazın