Perşembe , 25 Nisan 2024

KÖPRÜLÜ: “TRAKYA’YA BÜYÜK HAKSIZLIK YAPILIYOR”

   CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi Emre Köprülü, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere birçok alanda42 kente verilen hibe kredilerin, Trakya’daki illere neden verilmediğini TBMM gündemine taşıdı.

   Köprülü, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma (IPARD) ile Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) fonu finansmanlarından oluşan, 2014-2020 IPARD 2 programının başvurusu için çağrı ilanına çıkıldığını ifade etti.

   CHP’li Köprülü önergesinde, bu ilanda et ve süt üretimi, kültür balıkçılığı, mantar üretiminden enerji yatırımlarına ve kırsal turizmden küçük işletmelerin geliştirilmesine kadar geniş bir alanda1 milyar 68 milyon Euro’luk hibe verildiğini ve bu hibelerden yalnızca 42 ilin yararlanacağını fakat bu illerin arasında Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nin olmadığını vurguladı.

TRAKYA İLLERİ, ANKARA, MERSİN VE BURSA’DAN DAHA MI ZENGİN?

   Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesinde, Türkiye’nin çok önemli bir tarım havzası olan Trakya’nın, bu hibe kredilerden faydalanmamasının büyük bir haksızlık olduğunu vurgulayan Köprülü, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nin bu hibe programa neden dâhil edilmediğini ve hibe programı kapsamına alınan 42 ilin hangi kriterlere göre seçildiğini sordu.

   Hibe programının amacı kırsal ve ekonomik açıdan geri kalmış bölgeleri desteklemek ise, Tekirdağ ve diğer Trakya illeri, teşvik verilen 42 ilden örneğin Ankara, Bursa, Mersin, Denizli gibi kentlerden daha mı zengindir diyen Köprülü, bu haksız uygulamanın değiştirilmesi için, konunun takipçisi olacağını belirtti.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması konusunda gereğini arz ederim.

                                                                                                  Emre KÖPRÜLÜ

                                                                                 Tekirdağ Milletvekili

TBMM Başkanlık Divan Üyesi

 

   Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma (IPARD) ile Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) fonu finansmanlarından oluşan 1 milyar 68 milyon Euro’luk hibe paketini içeren 2014-2020 IPARD 2 programının başvurusu için çağrı ilanına çıkıldı.

   Bu ilanda, et ve süt üretimi, kültür balıkçılığı, mantar üretiminden enerji yatırımlarına ve kırsal turizmden küçük işletmelerin geliştirilmesine kadar geniş bir alanda verilen hibeden 42 ilin yararlanacağı açıklanmıştır.

   Bu adı geçen hibe programına, Trakya’da bulunan hiçbir il dâhil edilmemiştir.

   Daha önce 2007-2013 yılları arasında da aynı kurumlar tarafından bu hibeler verilmiş, fakat yine Trakya’daki iller hibe desteğine dâhil edilmemişti.

Buna göre;

  • Türkiye’nin çok önemli bir tarım havzası olan Trakya’da bulunan iller Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli bu hibe programa neden dâhil edilmemiştir?

  • Hibe programı kapsamına alınan 42 il hangi kriterlere göre seçilmiştir?
  • Bu hibe programının amacı kırsal ve ekonomik açıdan geri kalmış bölgeleri desteklemek ise, Tekirdağ ve diğer Trakya illeri, teşvik verilen 42 ilden örneğin Ankara, Bursa, Mersin, Denizli gibi kentlerden daha mı zengindir?
  • 01.2003- 12.12.2015 tarihleri arasında Tekirdağ iline Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından ne kadarlık hibe, teşvik vb. gibi destek verilmiştir?
  • Yine bu tarihler arasında, adı geçen fondan yararlanacak 42 kente, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından ne kadarlık hibe, teşvik vb. gibi destek verilmiştir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DİKTAŞ’TAN ÇOCUKLARA BAYRAM HEDİYESİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Çorluda Millet Bahçesi ve Cumhuriyet Parkını Çorluspor …

Bir yanıt yazın