Çarşamba , 19 Haziran 2024

HORİZON 2100 PROJESİ BAŞLADI

Avrupa Birliği Başkanlığının Ulusal Otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan CB005.2.23.124 sayılı Horizon 2100 isimli projenin ilk etkinliği Bulgaristan’ın Burgaz şehrinde düzenlendi.

Trakya Kalkınma Ajansı’nın Ana Yararlanıcı olduğu, proje ortağı Burgaz Bölgesel Turist Birliği ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe T.C. Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel, Trakya Kalkınma Ajansı proje ekibi, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Trakya TURSAB Bölge Temsil Kurulu Başkanı Orhan Çebi, Edirne Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ender Aydın, Anadolu Ajansı Edirne Müdürü Salih Baran, Bulgaristan Burgaz şehrinden turizm sektörü temsilcileri katılım sağladı.

28 Eylül 2020 tarihinde iki oturumda gerçekleşen etkinlikte Trakya Kalkınma Ajansı tarafından proje ve programla ilgili tanıtım sunumu gerçekleştirildi. İkinci oturumda ise projenin ikinci faaliyeti kapsamında Edirne ve Burgaz illerindeki turistik cazibe merkezlerinin nasıl belirleneceğine ilişkin sunum yapıldı. Proje paydaşları tarafından belirlenen turistik noktalar proje çıktılarından biri olan Trakya’nın Mirası isimli kitabın altlığını da oluşturdu.

Ajansın Burgaz Bölgesel Turist Birliği ile yürüttüğü proje ile Edirne ve Bulgaristan’ın Burgaz şehrinde sürdürülebilir turizm çalışmalarına katkı sunulması hedefleniyor. 31 Aralık 2019 tarihinde başlayan proje 10 Haziran 2021 tarihinde tamamlanacak. Proje kapsamında her iki ilin turizm değerlerinin belirlenerek sürdürülebilir ve sorumlu turizm temelinde farkındalığın oluşturulması ve bu değerlerin gelecek nesillere aktarılması hedefleniyor.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Avrupa Birliği tarafından 85 bin Avroluk bir bütçeyle desteklenmeye hak kazanan proje hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ajans olarak bölgemizin turizm potansiyelini geliştirmek amacıyla yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde olmak üzere farklı çalışmalar yürütüyoruz. Horizon 2100 isimli proje ile de sürdürülebilir turizm çalışmalarımızı desteklemeyi hedefliyoruz. Proje kapsamında belirli kriterler doğrultusunda seçilecek bir grup öğrenci Edirne ve Burgaz’daki turistik destinasyonları yerinde görme fırsatı bulacak ve kendilerini turizm elçileri ilan edeceğiz. Bulgaristan’daki ortağımız ile hayata geçireceğimiz bu projede Edirne ve Burgaz illerindeki gönüllü turizm elçileriyle turistik değerlerimizin gelecek nesillere aktarılması konusunda farkındalık yaratmış olacağız. Proje süresince Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TURSAB Trakya Bölge Temsil Kurulu ile iş birliği yapacağız.”  

* Horizon 2100 Projesine Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği tarafından eş-finansman sağlanmaktadır.

Bu yayın, CCI Numarası 2014TC16I5CB005olan Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği desteğiyle yayınlanmaktadır. Bu yayının içeriği tamamen Trakya Kalkınma Ajansı’nın sorumluluğundadır ve hiçbir şekilde Avrupa Birliğinin veya Programın Yönetim Makamının ve Ulusal Otoritenin görüşlerini yansıtmak için alıntılanamaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın