Çarşamba , 19 Haziran 2024

EŞKİNAT BRÜKSEL’DEN DÖNDÜ

   Süleymanpaşa Belediye Başkanı Eşkinat Brüksel’de yapılan 13. Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası toplantısından döndü.

   Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) üyesi belediye başkanları, AB Komisyonu ve Bölgeler Komitesi tarafından 12-15 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlenen, 7 bin yerel siyasetçi ve yöneticiyi bir araya getiren “Open Days” 13. Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası etkinlikleri Brüksel’de yapıldı. Etkinliğe Süleymanpaşa Belediyesi’ni temsilen Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Belediye Meclis Üyesi A. Tunç Saygun katıldı. Eşkinat ve Saygun etkinlikte AB kurumlarındaki yetkililer ile üst düzey görüşmeler gerçekleştirdi.

   SODEM heyeti olarak en üst düzey AB yetkilileri ile görüşmelerin yapıldığı organizasyonda SODEM ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Dostları Grubu İşbirliği ile Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen “Aday ülkelerde genç işsizliği; Ortak sorunlar, ortak çözümler” konulu yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Açılış konuşmasını Avrupa Parlamenteri Mercedes Bresso’nun yaptığı yuvarlak masa toplantısında; Genç işsizliği sorununu çözmek konusunda sosyal demokrat belediyelerin yaklaşımı ve çözüm önerilerini içeren birer sunum yapıldı. Toplantıda; Avrupa Komisyonu, İstihdam ve Sosyal İşler Genel Müdürlüğü’nden ChristianeWetphal da katılım öncesi mali yardım hakkında bilgiler verdi.

   Avrupa Parleamentosu’nda Open Days kapsamında, Türkiye Dostları Grubu, Friedrich Ebert Vakfı ve SODEM işbirliğiyle “Yerel Yönetimlerin üstlendikleri rol; Potansiyel durum ve mevcut durum” konulu bir panel gerçekleştirildi.

   Moderatörlüğünü Friedrich-Ebert Vakfı Türkiye Temsilciliği Direktörü FelixSchmidt’in yaptığı panelde; Avrupa Parlamentosu Milletvekili İsmail Ertuğ, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Dairesi Başkanı Myriam Ferran, Rhone-Alp Bölgesi Başkan Vekili Avrupa Birliği Komitesi Üyesi Bernard Soulage konuşmacı olarak yer aldı. Panelde; Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı GianniPittella, Türkiye adaylığına destek verdiğini belirten bir konuşma yaptı.

   Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde yerel yönetimlerin rolü, mülteci meselesi, Türkiye’de terör olayları ve SODEM ile yapılacak ortak çalışmalar üzerinde görüş alışverişinde bulunulan panel; parlamento binasında düzenlenen SODEM resepsiyonu ile sona erdi.

   12-15 Ekim 2015 tarihleri arasındaki “Open Days” Avruap Bölgeler ve Şehirler Haftası etkinliğinde SODEM Heyeti; AB’li paydaşları ile görüş alış verişinde bulundu. SODEM Heyeti ayrıca; Avrupa Sosyalist Partisi (PES) Başkanı SergeiStanishev, Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Türkiye ile ilişkiler çalışma Grubu Başkanı Jean-LucVanraes, Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Masası Direktör Yardımcısı PatrickPaquet, CHP Belçika Birliği Başkanı Zuhal Kayhan, CHP AB Temsilcisi Kader Sevinç ve T.C. AB nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Selim Yenel ile toplantılar gerçekleştirdi.

   “Open Days” Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası etkinliği kapsamında “Çevre Dostu Yeşil Ulaşım” teması çerçevesinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin de katıldığı yerel idareler ortaklığı bir araya gelmiştir. Başkan Yardımcısı Jale Nur Süllü; Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin örnek çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “Demografik değişim için yerel işbirliği”, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar “Kentsel ekonominin gelişmesi”, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer “Bütünleşik bölgesel yatırımlar” konularını ele alan yerel yönetimler ortaklarında yer aldı ve konferanslarda kendi tecrübelerini paylaştılar. Örnek çalışmaların, belediye hizmetlerinin ve geleceğe dönük çalışmaların görüşüldüğü toplantı görüş akış-verişi ile sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın