Cumartesi , 13 Nisan 2024

EŞKİNAT “AĞAÇ ÇINARDIR, ÇINAR İSE DEVLET”

    Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat; Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Süleymanpaşa Meydan Projesi kapsamında Rüstem Paşa Bedesteni çevresinde yapılan çevre düzenlemesi çalışmalarını inceledi. İncelemelerinde bedesten esnafı ile bir araya gelen Eşkinat onlarla çay içerek sıkıntı ve taleplerini dinledi.

    Yapılan çevre düzenlemesi sonunda Rüstem Paşa Bedesteni’nin daha işlek olacağını belirten Eşkinat; “Süleymanpaşa Meydan Projesi, insanlarımızı binalar arasında sıkışmışlıktan kurtaracak bir proje. Aynı zamanda esnafımız için de büyük önemi olan bir proje. Proje sonunda Rüstem Paşa Bedesteni’nin çevresi beton yığınlarından arınacak ve tarihi bedesten halkımızın yoğun olarak kullandığı bir ticaret merkezi olacak” dedi.

     Esnafla sohbetinin ardından bedesten çevresini gezerek yapılan çalışmaları denetlerken; yürüyüş yolları için atılan betonun çınar ağaçlarının diplerine kadar gelmesine tepki göstererek yüklenici firmaya uyarılarda bulunan Eşkinat; “Burada oldukça yanlış bir uygulama yapılmış. Ağaçların 50 santimetre yakınına kadar beton olmaması gerekiyor. Dört bir yanı beton olursa nasıl suya kavuşacak bu ağaçlar. Bir ağacın bile oldukça önemli olduğu günümüzde var olan ağaçlarımızı koruyup kollamamız gerekiyor. Artvin’de örneğini gördük. Halk bir oldu ağacını, ormanını yok olmaktan kurtardı.  Mustafa Kemal Atatürk’ün Yalova’daki ağaç kesilmesin diye evi başka yere taşıtması olayını bilirsiniz. Önderimiz o olay sonrasında bir söz etmiştir. ‘Ağaç çınardır, çınar ise devlet.’ İşte bizim ağaç sevgimiz buradan gelir” dedi.

    Eşkinat’ın talimatının ardından ağaçların çevresine dökülen beton yüklenici firma tarafından kırılarak kazılmasıyla çınar ağaçları susuz kalıp kuruma tehlikesinden kurtulmuş oldular.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın