Perşembe , 20 Haziran 2024

DEPREM İZLEME İSTASYONU AÇILDI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı’nın; Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Doğa Hareketleri Araştırma Derneği ile koordineli olarak oluşturduğu, Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu’nun açılış töreni yapıldı.

   Merkezin açılış töreninde yaptığı konuşmada Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat konuşmasına; “Şu gördüğünüz küçük bina aslında hayat kurtaran bir bina. İnsanın en temel hakkı yaşama hakkı. Yaşam hakkı yoksa başka bir hakkının olmasının çok bir önemi kalmıyor. İnsan yaşamalı ki, insanı yaşatmalıyız ki, insan gelişimini tamamlayabilsin. Ama öncelikli hak yaşam hakkı. Türkiye bir depremler ülkesi. Özellikle büyük felaketlerden sonra acaba diyoruz, çantalarımızı hazırlıyoruz aradan bir 10 gün geçiyor yeniden umursamaz yaşamımıza devam ediyoruz. Bu işin bir boyutu; yerel yönetimler olarak bizim öncelikli hedef olarak almamız lazımdır. Büyükşehir gereğini yapıyor ve doğru partnerler ile yapıyor” diyerek başladı.

   Deprem hakkında bilgilendirici bir temalı park yapılması talimatlarını verdiğini belirten Eşkinat konuşmasının devamında şunları söyledi; “Bu ülkede her şey ticarileştiği gibi bu alanda ticarileşti. Bizim şovmenlere değil bu alanda bilim adamlarına ihtiyacımız var. Bu anlamda da Oğuz Gündoğdu Türkiye’de örnek insandır. Bu alan Süleymanpaşa Belediyesi’ne ait ve bizde üzerimize düşeni yapmak durumundayız. Burayı depreme karşı bilgilendirme parkı haline getirmek üzere arkadaşlarıma talimat verdim. Eğer Kendileri de kabul ederlerse ben bu parkın adının Oğuz Gündoğdu Parkı olmasını öneriyorum. Türkiye’de namuslu siyasetçiye ihtiyaç var. Ama namuslu bilim adamlarına da ihtiyaç var. Yani felaketten nimet çıkarmaya, felaketten rant çıkarmaya çalışan bilim adamı kisveli insanlardan da bu toplumu uzak tutmak çağdaş insanlar olarak vazifemizdir ben öyle düşünüyorum.”

   Eşkinat’tan sonra kürsüye Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak davet edildi. Albayrak, deprem bölgesi içerisinde yer alan Tekirdağ’da deprem konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek başladığı konuşmasında özetle şunları söyledi: “Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığımız deprem konusunda önemli çalışmalar yapıyor. Bugün burada açılışını yaptığımız Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu da bu çalışmalardan bir tanesi. İstasyon, 7 gün 24 saat sürekli olarak yer hareketleri takip ederek kayıt ediyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak deprem konusunda son derece hassasız. Gerekli çalışmalar titizlikle yapılıyor. Bu anlamda istasyonun oluşturulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve hayırlı olmasını diliyorum.”

   Konuşmalardan sonra kurdele kesilerek Barbaros Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu hizmet açıldı. Oğuz Gündoğdu İstasyonun amacı, çalışma sistemi ve deprem konusunda yaptığı çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi. Albayrak ve beraberindekiler istasyonu gezerek bilgi aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın