Salı , 23 Nisan 2024

ÇORLU BALMUMU HEYKELLER MÜZESİ

Çorlu Belediyesi tarafından Tarihi Çorlu Belediye Binası’nda yapımı tamamlanan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, düzenlenen törenle kapılarını sanatseverlere açtı.

COVİD-19 hastalığı dolayısıyla sosyal mesafe, hijyen ve maske kullanımı kuralları göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen açılışa; CHP Tekirdağ Milletvekilleri; İlhami Özcan Aygun ve Candan Yüceer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel ve Çorlu Cumhuriyet Başsavcısı Murat Yiğiter, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Çorlu Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nde; siyaset, sanat ve spor dünyasından yerli ve yabancı 110 ünlü şahsiyetin heykeli sergileniyor. İlk olarak Eskişehir’de açılan ve dünyanın pek çok ülkesinde bulunan “Madame Tussauds Müzesi”nin Türkiye’deki ilk örneği olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nin ikincisi Çorlu’da açıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törenin açılış konuşmasını Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt yaptı. Başkan Sarıkurt konuşmasında müzenin çok ciddi bir çalışma sürecinden sonra açıldığını belirterek; “Müzemiz çok güzel ve Çorlu’muza yakışır bir şekilde hazırlandı. Ciddi bir süreç geçirdik ve müzeyi Çorlu’ya kazandırdık. Burada, sanatçı, siyasetçi, sporcu ve gazeteci olmak üzere topluma mal olmuş birçok ismin heykeli bulunuyor. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, kültürel ve sanatsal değerlere büyük önem verdiklerini belirterek; “Sanat eserleri bulundukları kentlere kimlik kazandırır. Geçtiğimiz yıllarda Tarihi Belediye Binasını restore eden Çorlu Belediyesi, kent kimliği adına önemli bir çalışmaya imza atmıştır. Yapıldığı dönemin mimari özelliklerini taşıyan bu binanın Çorlu Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ne dönüştürülmesi ise çok önemli bir kültür hizmetidir. Bugün burada açılışını yaptığımız müze, Çorlu ilçemizdeki ilk sanat müzesi olması açısından da son derece anlamlıdır. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, Çorlu Belediyemiz ile iş birliği içerisinde Doğanca Evi olarak bilinen tarihi binayı restore ederek “Muhacir Evi” adı altında kent kimliği müzesi işleviyle hizmete sunduk. Bugün itibariyle önemli bir tarihsel, kültürel ve sanatsal değere daha kavuşmuştur.Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak mavi gözlü kentimizin, bir medeniyetler kenti olduğunun bilinciyle kültür varlıklarımızı restore ettik ve restorasyon çalışmalarımızı kesintisiz bir şekilde sürdürüyoruz. Miras Atölyesi II Projesi kapsamında Uçmakdere Mahallemizde iki tarihi binamızda restorasyon çalışmalarımızda son aşamaya geldik. Kırsal turizm alanında önemli birer değer haline gelecek olan bu kültür varlıklarımızın açılışını da yakın bir zamanda gerçekleştireceğiz.Bu duygu ve düşüncelerle, müzede sergilenmekte olan birbirinden güzel eserlere imza atan saygıdeğer mevkidaşım Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’i tebrik ediyor, Çorlu ilçemize ilk sanat müzesini kazandıran Çorlu Belediye Başkanımız Ahmet Sarıkurt ile ekibine teşekkür ediyorum” dedi. CHP Tekirdağ Milletvekilleri; İlhami Özcan Aygun ve Candan Yüceer , Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nin Tekirdağ’a değer katacağını belirterek emeği geçenlere teşekkür ettiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın