Perşembe , 20 Haziran 2024

ÇERKEZKÖY TAŞKIN KORUMA TEMEL ATMA TÖRENİ

     Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağ su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) tarafından yapılan Çerkezköy Belediyesi İmar Sahası Taşkın Koruma İnşaatı’nın temel atma töreni yapıldı.

   TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa törende yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: “İhale kapsamında iki farklı güzergâhta yağmursuyu kanalı projelendirilmiştir. Projelendirilen 1. güzergâh 1400 metre uzunluğunda olup, 1800’lük beton boru olarak Uğur Sokağın Barbaros Caddesi ile kesiştiği noktadan başlayarak sırasıyla İmar Sitesi, Şehit İlker Akkaya Sokak, Danyeli Sokak, Batur Caddesi ve Yılmaz Sokak’tan geçerek Küçük Sanayi Bölgesi içerisinden Çorlu Deresi’ne bağlanacak.

     İkinci güzergâh ise 820 metre uzunluğunda olup, 1600’lük beton boru olarak Kartal Sokağın Öztrak Caddesi ile birleştiği noktadan başlayarak Pınarça Deresi’ne kadar olan kısımdır. Ayrıca Çerkezköy Pazar Yeri alanına yapılacak olan yağmur suyu kanalı projesi ile 200 metre uzunluğunda 800’lük beton boru olarak bu güzergâha eklenecektir.”

   Başa konuşmasını Çerkezköy Belediyesi İmar Sahası Taşkın Koruma İhalesi’nin ise 365 günde bitmesinin öngörüldüğünü fakat üstlenici firmanın 6 ay içerisinde işi tamamlayacağının sözünü verdiğini belirterek bitirdi.

   Başa’dan sonra Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay konuşma yaptı. Akay konuşmasına “Bugün Çerkezköy çok önemli bir yatırımın alt yapı yatırımının TESKİ tarafından projelendirilerek hayata geçiyor olmasının mutluluğunu yaşıyor. Öncelikle bu önemli yatırımı Çerkezköy’e kazandıracakları için başta Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve TESKİ Genel Müdürümüz Şafak Başa, Genel Sekreterimiz Oral Karakaya olmak üzere tüm TESKİ personeline teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek başladı.

   Konuşmasının devamında Akay şunları söyledi: “Bugünkü proje Çerkezköy’ün kanayan yaralarından birine müdahildir. Uzun yıllardır unutulan, görmezden gelinen, dere yatağı üzerinde yapılaşan bölgenin unutulduğu için, görmezden gelindiği için defalarca, onlarca hanemizin yüzlerce ailenin su baskını yaşadığı hattı bu sıkıntıdan kurtaracak çok önemli bir yatırım. Tekirdağ ilinin 3.büyük ilçesi olan Çerkezköy yıllık %11 nüfus artış hızı ile 130.000 nüfusu ile dar alanda yüksek nüfus yaşayan bir kent, 3 organize sanayi bölgesi ile 400 ün üzerinde sanayi kuruluşunu sınırlarında bulunduran; ticaretin önemli merkezlerinden, vergi sıralamasında önemli ilçelerin başında gelen Çerkezköy.

     Devlet yatırımlarında aynı karşılığını alamadığı üzücü bir gerçektir. Vergi ödemede 9. sırada ödenen verginin karşılığını yatırım olarak almada maalesef 59. sırada olan Tekirdağ ilidir. Devlet Hastanemizin bitişini görmek bizi sevindiriyor, ancak biran evvel taşındıklarını da görmek istiyoruz. Çerkezköy-Saray Karayolu’nun yılan hikâyesine döndüğünü söyleyebiliriz. Maalesef bir türlü sonu getirilemeyen yol bu gün önemli bir sorun olarak bölgeyi etkilemektedir. Bu gün demiryollarında açılış töreni vardı; ancak açılan hat Çerkezköy- Edirne istikametidir. Uzun zamandır beklenti içerisinde olduğumuz hat herkesin beklediği ve açılacak diye umutla beklediği yol Çerkezköy-İstanbul istikametidir. Bu yol 2 yıldır kapalıdır ve açılmasına ihtiyaç vardır.

   Çerkezköy için yapılması düşünülen Gençlik Merkezi inşaatı 3. defa durmuştur ve şu an yarım bir inşaat olarak beklemektedir. Bu gün nüfus artış hızına paralel olarak Çerkezköy’ün en büyük problemlerinden biri elektrik kesintileridir. Elektrik altyapı yatırım eksikliği ne zaman tamamlanacak? Her gün her mahallede yaşanan bu elektrik kesintilerinden ne zaman kurtulacağımızı merak ediyoruz. Aynı şekilde okul ihtiyacı çok açık olarak vardır. Bu nüfus artışı ile her yıl Çerkezköy’ün yeni okula ihtiyacı vardır. Her yıl bir okul kadar öğrenci göçü almaktadır ilçemiz. Bu gerçekle hareket ederek yatırıma ihtiyaç açıktır. Bu anlamda hayırseverlerimize teşekkür etmek istediğimi belirtmek istiyorum. Gabralı İlkokulu Rahmetli Hacı Fahri Zümbül Amcamız, Narin Ailesi, Serkan-Müjgan Karagöz, Fen Lisesi için temel atmaya hazırlanan Seval- Ahmet Çetin gibi hayırseverler destek olmuşlardır. ÇTSO eğitime destek olmuştur, hepsine teşekkür ediyorum. Ayrıca Büyükşehir Belediyemiz Kızılpınar’da ilçemiz için en acil ihtiyacın olduğu bölgeye temel atmaya hazırlanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a da eğitime olan destekleri için teşekkür ediyorum. Bizler her tarafta okullarımızın ihtiyaçları için mücadele ediyoruz. Ancak bu nüfus artışına devletimizin desteği şarttır. İkili öğretimlerle yoğun öğrenci nüfusları ile eğitim Çerkezköy’de yatırım beklemektedir.

   Ve son olarak hepimizin malumu DSİ. Israrla her fırsatta bunu konuşmaya devam edeceğim. 15 gün önce Çerkezköy hiç yağış almadan baskın riskini yine ucuz atlattı. Halaçlı-Çayırdere istikametinden toplanan suların Çorlu Deresi’nde yoğunlaşması ile hem Çorlu Deresi hem de Pınarça Deresi ve etrafında sel baskın riskini yaşadık. Bu konu Çerkezköy’ün kanayan yarasıdır DSİ’nin topu taca atmadan 2012 yılında yaptığı açıklamaların arkasında durarak Çorlu Deresi’nin ıslah projesine el atmasını bekliyoruz. Ya da yapacakları barajı bir an evvel sonuçlandırmasını bekliyoruz. Çerkezköy olarak DSİ’nin atacağı adımları görmek istiyoruz. Bir daha sel baskını yaşamak istemiyoruz.

   Bu anlattığım temel yatırımları tüm Çerkezköy beklemektedir. Bu yatırımlar temel sorunlar konusunda cevap bekliyoruz. Ve bu gün Çerkezköy’ün kanayan yarası 1. güzergah 1400 metre uzunluğunda 1800’lük beton boru ile Sakatlar Derneği’nin olduğu bölgeden İmar Sitesi bölgesinde Batur Caddesi’nden Sanayi Sitemizin içinde üç ayrı kol ile yoğun ve hızlı yağışlarda son bir buçuk yılda 3-4 kez su baskını yaşadığımız sanayi esnafımız dâhil olmak üzere bu güzergahtaki sıkıntıyı inşallah giderecek ve vatandaşlarımıza bu sıkıntıları bir daha yaşatmayacağız.

   Yine aynı şekilde 800 metre uzunluğunda 1600’lük beton borularla Narin Caddesi tarafından gelen suya Kartal Sokak’tan Köşem Kavşağı’ndan Pınarça Deresi’ne deşarj edecek bir diğer kanal aynı şekilde o bölgede yaşanan sıkıntıyı giderecek. 5 milyon 200 bin TL’lik bir alt yapı yatırım. Sayın Genel Müdürümüzün işi zor. Bunu biliyorum. Bu inşaat süresince şimdiden vatandaşlarımızdan sabır istiyoruz. Bu Çerkezköy’ün önemli ihtiyacını zahmet çekmeden yapmak mümkün değildir.

   Bir diğer haber Kızılpınar Mahallesi’nin dört gözle beklediği alt yapı kanalizasyon inşaatıdır. Sevindirici haberi aldık. İnşallah alt yapı akabinde Çerkezköy ve Büyükşehir Belediyesi olarak alt yapı ve kaldırım işini tamamlayarak Kızılpınar’a bu güne kadar yaşadığı sıkıntıları unutturacağız.”

   Akay’dan sonra kürsüye Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak davet edildi. Albayrak konuşmasına Çerkezköy için altyapının büyük önem taşıdığını belirterek başladı. Konuşmasının devamında özetle şunları söyledi: “Çerkezköy’ün çok sağlıklı bir içme suyuna kavuşması benim için öncelikli hedeflerden bir tanesidir. 98km içme suyu hattına sahip olan Çerkezköy’de 43km. asbest borular varsa bu oldukça düşündürücüdür. Biz en kısa zamanda sağlıklı içme suyu hattını hayata geçireceğiz.

   Bugün burada Çerkezköy’ün aşırı yağışlarda yaşadığı sel felaketlerini bir daha yaşamaması için taşkın koruma inşaatının temelini atıyoruz. En kısa zamanda bu çalışmayı bitirerek Çerkezköy halkının hizmetine sunacağız.

   Gelecek sene için Çerkezköy’de 53 Milyon TL’lik bir yatırımımız olacak. Verdiğimiz sözlerin adım adım yerine geldiği bir süreçteyiz. Çerkezköy bizim için çok önemli. Vahap Başkanı’da halkının haklarını savunduğu için tebrik ediyorum. Bizim sevdamız hizmet sevdası. Bizim sevdamız 907 Bin nüfusa en iyi hizmeti verebilmektir. Görev süremizin sonunda verdiğimiz tüm sözleri yerine getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

   CHP Tekirdağ Milletvekilleri Emre Köprülü ve Faik Öztrak’ın yaptığı konuşmalar sonrasında Çerkezköy Belediyesi İmar Sahası Taşkın Koruma İnşaatının temeli atıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın