Salı , 23 Nisan 2024

“ÇAY İTHALATINDA HERHANGİ BİR SINIRLAMA YOKTUR”

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun’un Rize’ye hasat dönemi sırasında ithal çay gelmesine ilişkin soru önergesine Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan itiraf gibi yanıt geldi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çay ithalatında herhangi bir sınırlama olmadığını, talep eden firmaların çay ithalatı yapabileceğini belirtti.

Rize’nin İkizdere ilçesi Sivrikaya mevkiinde 7 Haziran 2020 tarihinde İran’dan gelen tırın freninin boşalması sonucu devrildiğini ve bir vatandaşın yaşamını yitirdiğini belirten Aygun, “Rize’de çay hasadı yapılan bir dönemde İran’dan gelen çay, üreticide büyük bir tepki yaratmıştır.  İran’dan ülkeye getirilen çayın, Doğu Karadeniz’de toplanıyor, denilerek satışa sunulacağı ve üreticinin çay fiyatının düşürüleceği yönünde endişeler oluşmuştur” demişti. Aygun, Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan’ın “çayın İran’dan geldiği ve Adana merkezli HMK Tütün Mamülleri Şirketi’ne götürülmek üzere yola çıktığı’ yönünde açıklama yaptığını anımsatmıştı.

Rize’de çay hasadı yapılırken ithal edilen bu çayın yerli üreticiyi düşük fiyattan çay satmaya zorlayacağı yönünde endişeler olduğunu kaydeden Aygun, “Benzer gelişmelerin yaşanmaması ve Türk üreticisinin korunması için ne gibi önlemler alacaksınız? Tır, hangi ülke çayını taşımaktadır? Hasat dönemlerinde ithalat yapılmasını önleyecek düzenlemeler yapacak mısınız? Bu konuda Ticaret Bakanlığı ile ortak bir çalışma yapacak mısınız?” diye sordu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hasat döneminde çay ithalatının önlenmesi yönündeki soruyu es geçerken, bu konuda güvence vermekten kaçındı. Pakdemirli,  tam aksine çay ithalatının önünde hiçbir sınırlama olmadığını belirterek,  “Çay ithalatında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Talep eden firmalar çay ithalatı yapabilirler” dedi. Pakdemirli, çay ithalatı konusunda sadece Rize Gümrük Müdürlüğü’nün ihtisas gümrüğü olarak belirlendiğini, başka bir ilden çay ithalatı yapılamadığını bildirdi. İthal çayların kontrol edilmeden yurda alınmasının söz konusu olmayacağını ifade eden Pakdemirli, “Bakanlığımızın yetkisi ile ithal edilecek ürünlerin insan sağlığı ve güvenliği,  hayvan sağlığı ve bitki sağlığı yönünden uygunluğu denetlenmekte, uygun olmayan ürünlerin ülkeye girmesine izin verilmemektedir” demekle yetindi.

Pakdemirli, devrilen tır konusunda ise hiçbir bilgi vermezken, 2020 Mayıs ve Haziran ayları arasında siyah çay ürün sınıfı altında İran’dan ithalat kaydı bulunmadığını öne sürdü.

Ülke genelinde ithal edilen çay miktarı konusunda da bilgi vermeyen Pakdemirli, TÜİK istatistiklerine bakılmasını tavsiye etti. Soru önergesine verilen yanıtı değerlendiren CHP Tekirdağ Vekili Aygun, “Bakan, hasat döneminde çay ithalatı yapılmaması yönünde söz veremiyor. İthalat rakamlarını açıklayamıyor. Devrilen tırdaki çayın hangi ülkeden geldiğini söyleyemiyor. Belli ki kamuoyundan gizlenen bazı olaylar var” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın