Çarşamba , 19 Haziran 2024

BELEDİYEDEN ÇİFTÇİLERE DESTEK ÇALIŞMASI

     Süleymanpaşa Belediyesi’nin “Serada çiçekçilik fizibilitesi” adlı projesinin ön çalışmasının Trakya Kalkınma Ajansı’ndan alacağı yaklaşık 50 bin TL’lik destekle ilgili olarak Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ile Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin arasında protokol imzalandı.

     Trakya Kalkınma Ajansı’nda gerçekleşen imza töreninde projenin çiftçiler için önemine değinen Eşkinat; “Bu bölgemiz için önemli bir proje. Bazı muhtarlarımızın talebi ve yaptığımız araştırmaların doğrultusunda bir veya iki ürünü sıfırdan ürettirip yaygınlaştıracağız. Biz bölgemizde bunu denemeye başlayacağız. Bu çalışmada bizim alt yapımız olacak. Bölgemizde tarımsal çeşitliliği arttırmayı hedefliyoruz. Tarımsal kesimin çiçek, kesme çiçek, ekimlik çiçek ve diğer süs bitkileri yetiştirilmesi için teşvik oluşturacağız. Ayrıca belediyemiz bunun alıcısı olacak. Bunun güvencesini veriyoruz. Bu önemli bir teşvik olacak. Örnek modeller oluşturarak çevre il ve ilçelere de örnek olmak istiyoruz” dedi.

   Eşkinat’tan sonra proje hakkında Şahin şu açıklamayı yaptı: “Yaklaşık 50 bin TL’lik fizibilite çalışması desteği sağlıyoruz. Bu çalışmanın ardından yatırım desteği daha kolay gelecektir. Birden yatırıma girmektense bunun alt yapısını görmek gerek. Bunu hocalarımız, uzmanlarımız araştıracak. Bilimsel veriler ve analizlerle bunu ortaya koyacağız. Proje ve destekteki amacımız çiftçilerimize örnek olarak daha küçük alanda daha verimli ürünlere yönlendirmektir. Çiftçimize 1-2 dönüm gibi küçük alanlarda çok daha fazla kazandırmaya yönelik projenin başarıya ulaşacağına ve sonrasında da Süleymanpaşa Belediyesi ile işbirliğimizin devam edeceğine inanıyoruz.”

   Açıklamaların ardından atılan imzalar sonrasında Eşkinat; fizibilite çalışmalarının olumlu yanıt vermesinin ardından ana proje için tekrar Trakya Kalkınma Ajansı ile çalışmak istediklerini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın