Cumartesi , 13 Nisan 2024

BASIN SORDU, ÖZTRAK CEVAPLADI

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın 19 Ekim 2020 tarihinde MYK sürerken düzenlediği basın toplantısında basının sorularını cevapladı. Soru- Efendim iç politikaya ilişkin bir sorum olacak. Son dönemde acaba bir anket çalışması yaptırdınız mı? Zira Sayın Muharrem İnce geçtiğimiz gün katıldığı bir televizyon programında CHP’nin oy oranının yüzde 17 civarlarında olduğunu iddia etti. Bu iddiaya katılır mısınız?

Faik ÖZTRAK- Birçok anket çalışması var ama bizim özel olarak yaptırdığımız bir anket yok. Şimdi tabi Sayın İnce bizim partimizin bir üyesi, onun iddialarına burada cevap vermeyi doğru bulmuyorum. Bunlar partinin içinde tartışılması daha doğru olan hususlardır. Ama şöyle de demekten kendimi alıkoyamıyorum: “Keşke bunu Cumhur İttifakı’nın bir sözcüsü söyleseydi de bizde çıkıp ‘Halep oradaysa arşın burada; haydi bakalım hodri meydan’ deseydik.”

Soru- Efendim Ayhan Bilgen ve Altan Tan HDP’nin gelinen noktada PKK’yla arasına mesafe koyamadığını, HDP’nin terör örgütüne göre pozisyon aldığını itiraf etti. Meclis çatısı altındaki bir parti hakkında gündeme gelen bu tartışmayı nasıl değerlendirirsiniz?

Bir diğer ikinci sorum da olacak. Eski CHP milletvekili Şahin Mengü CHP’nin bir program çalışması yaptığını iddia etti. Mengü programı yazan komisyonun başında CHP vekili Mehmet Bekaroğlu olduğunu ve diğer üyelerinde eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün danışmanları olduğunu söyledi. Bekaroğlu’da Mengü’nün iftira attığını savundu. Böyle bir program çalışması var mıdır, varsa içeriği nedir?

Faik ÖZTRAK- Sonuncusundan başlayım. Böyle bir program çalışması partimizde yok. Gerçekten nereden çıktı ben de anlamadım.

Diğer sorunuzla devam edeyim. CHP olarak biz terörün her zaman karşısında olduk, karşısında olmaya da devam edeceğiz. Bu çerçevede bir diğer partinin kendi içinde yapılan bu tartışmaları tabi ki dikkatle izleriz ama bu konuda bir yorum yapmamayı tercih ederiz.

Soru- İki sorum olacak. Birkaç gündür sosyal medyada bir fotoğraf karesi paylaşılıyor, tartışılıyor. Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Engin Alan, Korkut Eken ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin çağrısıyla cezaevinden çıkan organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın birlikte çekilmiş bir fotoğrafı paylaşılıyor. Susurluk ve faili meçhul cinayetlere adları karışan bu isimler üzerinden sosyal medyada işte derin devletin fotoğrafıdır diye tartışılıyor. Bu fotoğraf karesi hakkında ne söylemek istersiniz?

İkinci sorum ise, İsveç Dışişleri Bakanı geçtiğimiz hafta Ankara’daydı Mevlut Çavuşoğlu’yla bir toplantı gerçekleştirdi ve toplantı sonrası yaptıkları basın açıklamasında Türkiye’nin biran önce Suriye’den çekilmesi gerektiğini söyledi. Bu hususla ilgili ne söylemek istersiniz?

Faik ÖZTRAK- Son soruyla başlayım, herhalde Türkiye’nin Suriye’de ne yapmasına karar verecek olan İsveç değildir. Ülkenin çıkarları doğrultusunda Suriye’de ne yapması gerektiğine karar verecek olan bu ülkenin kendisidir.

Fotoğraf hakkında gerçekten kim kimlerle beraber bu fotoğrafta gördük. Ülke kimler tarafından yönetiliyor, kimler hangi görevlerde, kimlerin hangi sözleri hangi çerçevede ettiğini bu fotoğraf gerçekten ortaya koyuyor.

Soru- Efendim benim sorum TTB ile hükümet arasındaki tartışmalara ilişkin olacak. Son olarak basında yer alan haberlere göre hükümetin TTB için barolara benzer bir düzenleme yapabileceği, yeni bir yasal düzenlemeye gidilebileceği yönünde haberler var. Bununla ilgili daha önce açıklamalarda bulunmuştunuz. Güncel pozisyonunuzu sormak istiyorum. Böyle bir yasal düzenleme olursa CHP nasıl tepki ortaya koyar?

Faik ÖZTRAK- Bu konudaki tutumumuz barolarla ilgili tutumumuzun tıpkısı olacaktır. Şunu açıkça söyleyeyim, Türkiye’de önce emek örgütleri zayıflatıldı, şimdi hedef sivil toplum kuruluşları, hatta bazen dil sürçüyor bunların arasında işveren örgütleri dahi sayılıyor. Neden? Çünkü bu otoriterleşme sürecinin önünü açmak için sivil toplum kuruluşlarının da zayıflatılması gerekiyor. Bu ülkede en ileri demokrasiden, çağdaş demokrasiden, çağdaş ve güçlü yepyeni bir parlamenter sistemden yana olan CHP tabi ki böyle bir gidişin karşısında olacaktır.

Soru- Olası bir erken seçimde Enis Berberoğlu’nu yeniden aday gösterme durumunuz olacak mı? Bir de Muharrem İnce katıldığı bir televizyon programında şöyle bir açıklamada bulunmuştu. Cumhurbaşkanlığına aday olacak kişinin Genel Başkanlığa da aday olması gerekir diye. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Faik ÖZTRAK- Tekrar Sayın İnce’nin sözlerine ben buradan Parti Sözcüsü olarak cevap vermek istemem. Böyle bir polemiği de başlatmak istemem. Kendisi partimizin üyesidir. Bu tür eleştirileri varsa gelip kamuoyuyla paylaşmak yerine partinin yetkili kurullarına anlatabilir. Onun için ben buradan herhangi bir cevap vermeyi doğru bulmam. Birincisi bu.

İkincisi, ben tekrar aday göstermek noktasına geleceğimiz zannetmiyorum. Enis Berberoğlu bence Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karara uyularak milletvekilliğini geri alacaktır. Bunu bekliyoruz biz. Yani Enis Berberoğlu’nun gasledilen seçme ve seçilme hakkı milli iradenin ona vermiş olduğu milletvekilliği Anayasa Mahkemesi’nin herkesi bağlayan kararından sonra iade edilmesi gerekir. Dolayısıyla bir erken seçimde aday gösterecek misiniz, göstermeyecek misiniz tartışması sonraki iştir. Şimdi işimiz Enis Berberoğlu’nun gasbedilen milletvekilliğinin geri alınmasıdır.

Soru- Son dönemlerde yapılan toplantılara, özellikle valilerin yaptığı toplantılara konunun uzmanları yerine sadece AKP’lilerin çağrıldığını görüyoruz. İki örnekle bu konuyu somutlaştırmak gerekirse, Mardin’de tıp fakültesi kurmak için yapılan etkinliğe akademisyenler çağrılmadı. Adıyaman’daki Covid toplantısına da doktorlar çağrılmamıştı. Siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Faik ÖZTRAK- Şimdi tabi bir partinin Genel Başkanı Cumhurbaşkanı olunca o memleketin valileri de o partinin eş il başkanı oluyor. Açılışlarda partililerle il başkanlarıyla birlikte sıraya diziliyorlar, tam bir tek adam parti devleti resmi ortadadır. Yani bu durumun tek bir değerlendirmesi vardır o da Türkiye artık bir parti devleti olmuştur. Parti devleti rejimiyle yönetilmektedir ve bu nedenle de Türkiye hızla dünya ligindeki yerini kaybetmektedir, vatandaşlarının cebi boşalmaktadır, mutfakta tencereler boş kalmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’nin hızla yeni, güçlü bir parlamenter rejime ihtiyacı vardır. Tek adam parti devletinin iki buçuk yıllık performansı bunun milletimize hiçbir hayrı dokunmayacağını açık seçik ortaya koymuştur.

Soru- Erdoğan’ın son dönemde tartışılan bir sözü var “Müminin görevi varlıkta şımarmamak, yoklukta sabretmek”. Bu konuya ilişkinde Veli Ağbaba’nın sabır karnesi adında yayınladığı bir raporu var. Sonuç, iyileşmeyi yıllardır bekleyen milyonlarca asgari ücretli, genç, emekli, ücretli ve memurun umduğu iyileşmeyi beklerken daha da kötü bir duruma gittiği. Örneğin, 15 – 29 yaş arasında ne eğitimde, ne de istihdamda olanların sayısı 5.8 milyon. Siz bu raporu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Faik ÖZTRAK- Erdoğan millete sabır tavsiye etme makamında değil. İcra makamında, yani milletin derdine derman olma, milletin sorunlarını çözme makamında bulunuyor. Her şeyden önce onu söyleyeyim. Veli Bey gerçekten çok güzel bir rapor hazırlamış ben herkesin okumasını tavsiye ediyorum. Tamamen resmi rakamlar kullanılmış ve bu resmi rakamlar gerçekten 18 yıllık AK Parti yönetiminde ülkemizin ne hale geldiğini, gençlerimizin durumunun ne olduğunu açık seçik ortaya koyuyor. Onun için bu raporu hazırlayanların eline sağlık diyorum.

Soru- Sağlık Bakanı dün İstiklal Caddesi’nden kalabalık insan fotoğrafı paylaşarak, “Buraya sağlam giren hasta çıkar, kalabalıklardan uzak durun” dedi. Ama AK Parti il ve ilçe kongreleri sürüyor. Dün de BBP kapalı salonda kongre yaptı. Bir yandan baroların seçimlerinin pandemi nedeniyle ertelenmesi, diğer taraftan da yaşanılan bu kongrelerle ilgili yorumunuz ne olacak?

Faik ÖZTRAK- Caddeleri, meydanları insanlar dolduruyor, bu konuyla ilgili hiçbir önlem alınmıyor. AK Parti il ve ilçe kongreleri sürüyor, bunların da kapalı yerlerde yapılmasında hiçbir mahzur görülmüyor. BBP kapalı salonda kongre yapıyor bunun da mahsuru yok ama barolar seçimlerini yaparlarsa pandemi salgın bulaşıyor. Açık söyleyeyim ülkenin bu sıkıntılı günlerinde milletimiz salgınla boğuşurken salgından bir siyasi gerekçe üretmek vicdansızlıktır, insafsızlıktır.

Soru- Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün katıldığı bir üniversitenin açılış töreninde, “Genç nüfus eğitim görüyor ama yetişmiş insana sahip değiliz. Önümüzdeki dönem eğitime önem vereceğiz, eğitimde reform yapacağız” dedi. Bu açıklamaları nasıl değerlendiriyorsunuz? Devamında aynı konuşmada Erdoğan, “Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek için çıkılan yolun en sığından, en bayağısından, en çarpığından batı laikçiliğine dönüşmüş olması cumhuriyetimizin en büyük kaybıdır” dedi. Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?

Faik ÖZTRAK- Şimdi tabi hayretler içinde bu sözleri dinledim. Erdoğan 18 yıldır muhalefetteydi de biz iktidarda mıydık? Yani 18 yılda memleketin eğitim sistemini nereden nereye getirdiklerinin açık ikrarıdır bu. İdeolojik saplantıları nedeniyle eğitim sisteminde kaosa yol açtılar. Şunu açık söyleyeyim, kendi ülkesinin çocuklarını denek haline getiren tek hükümet AK Parti hükümetidir. 4+4+4… bunu getirirken kime sordular. 18 yılda 7 tane Milli Eğitim Bakanı gelmiş. 7 tane de Kültür Bakanı gelmiş, şimdi eğitimden kültürden şikayet ediyorsunuz. Çok açık söyleyeyim, bu ülkenin eğitim sistemini milli olmaktan çıkarıp kendi ideolojilerinin vesayeti altına alanlar Türk eğitim sistemine ihanet etmişlerdir. Bu ihanetin baş faili de Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Soru- CHP Azerbaycan ile dayanışma içinde olduğunu her fırsatta dile getiriyor. İlham Aliyev ile görüşmek için Azerbaycan’a bir heyet gönderecek misiniz?

Faik ÖZTRAK- Azerbaycan milli meselemizdir. Şu anda TBMM Başkanı’nın başkanlığındaki bir heyetle birlikte Grup Başkanvekili arkadaşımız Engin Altay da Azerbaycan’dadır. Genel Başkanımızın Sayın Aliyev’e yazmış olduğu bir mektubu kendilerine sunmuşlardır Sayın Aliyev de bundan duyduğu memnuniyeti ifade etmiş, selamlarını göndermiştir.

Soru- Uygur Türklerinin yaşadıkları ortada, iktidar bu konuda sessiz. Özelliklede 39 ülke arasında Türkiye’nin imzasının olmamasına. Hal böyleyken Haziran 2019’da meclise sunulan Uygur Türkleri hakkındaki teklif AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Bunu nasıl karşılıyorsunuz? Sizce Doğu Türkistan özel oturumuyla toplanmalı mı? Bütün partilerin ortak imzasıyla bir bildiri yayınlanmalı mı?

Faik ÖZTRAK- Uygur Türkleri konusunda saray ve sarayın ortağı gerçek bir samimiyet testinden geçmektedirler. Özellikle bu 39 ülkenin imzası olan mektuba Türkiye’nin imza atmaması, daha önce Meclis’e sunulan Uygur Türkleri hakkındaki teklife ret oyu vermeleri, gerçekten soydaşlarımızla yakından ilgilendiğini iddia eden ve milli ve yerli söylemlerin arkasına sığınan sarayın ve ortağının ne kadar bu söylemlerinde samimi olduğunu ortaya koymaktadır. Açık söyleyeyim, biz CHP olarak dünyanın neresinde zulüm varsa bu zulmün karşısında oluruz. O nedenle biz Uygur Türklerinin her zaman yanında olacağız ama sarayın ve ortağının bu sessizliği bizleri üzmektedir.

Soru- Artvin’de 6 gündür söndürülmeyen yangın alanıyla ilgili Cengiz Holding’in siyanür havuzu kuracağı iddiaları var. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan bugün Halk TV yayınında “Bir haftadır göz göre göre yanıyor ormanlarımız” cümlesini kullandı. Sizin bu konudaki yorumunuz ne olacak?

Faik ÖZTRAK- Ülkenin bir yerinde bir haftadır orman yanıyorsa bunun yanmasına neden müsaade edildiğinin mutlaka araştırılması lazım. Ne için müsaade edildiğinin de mutlaka araştırılması lazım ve sonrasında o yanan yerlerle ilgili orman alanlarıyla ilgili neler yapılacağını da dikkatle izlememiz lazım. Arkadaşımız Disiplin Kurulu Başkanımız Uğur Bayraktutan, bu konularda son derece iyidir ve kararlıdır bu işlerin peşini bırakmaz.

Soru- ABD basınına göre Beyaz Saray tam 10 yıl aradan sonra Suriye’yle diplomatik temas kurdu. Suriye’nin esir tuttuğu bir deniz piyadesi nedeniyle görüşmelerin başladığı ifade ediliyor. Bu haberin ardından Türkiye’nin Suriye’yle görüşme konusunda hala adım atmaması tekrar gündeme gelip eleştirildi. Sizin bu konudaki yorumunuz ne olacak?

Faik ÖZTRAK- Bizim bu konudaki yorumumuz, düşüncemiz açık. Biz baştan beri Suriye’yle diplomatik ilişkilerin mutlaka kurulması gerektiğini, Suriye yönetimiyle ancak bu şekilde bölgede barışa doğru kararlı adımların atılabileceğini hep ifade edegeldik, ediyoruz da.

Soru- Dün Mogan tesislerinde gerçekleştirilen MYK toplantısında neler görüşüldü? Bir SWOT analizi yapıldığı belirtiliyor. Bu analiz sonuçlarından neler çıktığını kısaca özetleyebilir misiniz? Dünkü toplantıda CHP’nin yaptırdığı anket sonuçlarının da değerlendirildiği söyleniyor. Anketler ne gösteriyor paylaşmanız mümkün mü?

Faik ÖZTRAK- Bir kere her şeyden önce anket sonuçları değerlendirilmedi. Çünkü bu toplantı bugüne dönük bir toplantı değil. Ülkemizin, dünyanın, bu çerçevede partimizin, diğer partilerin orta ve uzun vadede nereye doğru evrileceklerini araştırma toplantısı. Biz bu toplantıları düzenli olarak yapma kararı aldık. Gerçekten çok faydalı oldu.

Soru- Geçtiğimiz hafta düzenlenen Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kesitsel taramalarla tespit edilen semptomu olmayan vaka sayılarının sadece Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılacağı ve günlük tabloya dahil edilmeyeceğiyle ilgili ifadelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?Faik ÖZTRAK- Açıkçası bu bütün dünyada uygulama neyse bizde de o yapılması gerekir. Benim bilebildiğim kadarıyla eğer bir veriyi Dünya Sağlık Örgütü’yle paylaşıyorsanız bu veri uluslararası standartlarda talep edilen bir veridir. Siz bu veriyi yabancılarla paylaşacaksınız ama kendi ülkenizin araştırmacılarıyla, kendi ülkenizin tıp insanlarıyla paylaşmayacaksınız. Bu son derece yanlıştır. Baştan itibaren söylüyoruz, salgınla mücadele önemli bir konudur. Salgınla mücadelede herkesin aklına ihtiyacımız vardır. Bu çerçevede bu verilere bizim bilim insanlarımızın, tıp insanlarımızın ulaşabilmesi, onların doğru stratejiler üretebilmesine veya önermelerine imkan sağlayacaktır. Bu nedenle bu verilerin içerde de paylaşılması elzemdir. Yani Dünya Sağlık Örgütü’ne verdiğiniz neyi bu milletten saklıyorsunuz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DİKTAŞ’TAN ÇOCUKLARA BAYRAM HEDİYESİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Çorluda Millet Bahçesi ve Cumhuriyet Parkını Çorluspor …

Bir yanıt yazın