Çarşamba , 19 Haziran 2024

AYGUN; “MALKARA-HAYRABOLU YOLU ÇÖKTÜ”

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’da maden ocaklarının karayollarında tehlike yarattığı uyarısı içeren 25 Eylül 2020 tarihli soru önergesi ve basın açıklamasındaki haklılığının çok kısa sürede onaylandığını belirterek, “Maden ocakları hafriyatları heyelana ve yol çökmelerine neden oluyor. Malkara-Hayrabolu karayolu çöktü, Malkara’da su kesintisi yaşanmaması için önlem alınıyor. Maden Kanunu’nun 7. maddesine göre karayollarına 60 metre mesafede madencilik yapmak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın iznine tabidir. Emniyet tedbirleri arttırılabilir. Bakanlık uyuyor mu? 7. Madde niye uygulanmıyor?” diye sordu.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde ne kadar haklı olduğunun bir hafta içinde ortaya çıktığını söyledi. Milletvekili Aygun, “Maden ocağı hafriyatları, Malkara-Hayrabolu yolu zemini üzerinde toprak kaymasına neden olmaktadır. Yolda büyük göçük ve yarıklar oluşmakta, seyir halindeki araçları tehlikeye atmaktadır.  Vatandaşımızın can güvenliği tehlike altındadır” demişti.

Makara-Hayrabolu karayolunda dün (30 Eylül 2020) maden ocaklarının döküm sahası civarında meydana gelen toprak kaymasının yolda çökmeye neden olduğunu kaydeden Milletvekili Aygun, “Kömür ve taş maden ocaklarının kazı çalışmalarında gerekli önlemleri alarak yol güvenliğini tehlikeye atmaması için ne yapacaksınız? Maden ocaklarına yönelik caydırıcı önlemler alacak mısınız?” diye sordu.

Can güvenliğinin maden şirketlerinden daha önemli olduğunu vurgulayan Milletvekili Aygun, “Yetkilileri uyarıyoruz, maden ocaklarının insan hayatını hiçe sayan bu çalışmalarına son verilsin.  Gerekli tedbirleri alsınlar” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın