Cumartesi , 13 Nisan 2024

AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT

   CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi Emre Köprülü; avukatların yeşil pasaport almalarını düzenleyen kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.

   Köprülü; konuyla ilgili açıklamasında; meslektaşlarından gelen talepler doğrultusunda bir kanun teklifi hazırladığını, yargının kurucu unsurlarından olan, bağımsız savunmayı temsil eden avukatların bu haktan yararlanması gerektiğini söyledi.

   Pasaport Kanunu’nun ilgili maddesinde değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi veren Köprülü, “ilgili mevzuatlarda belirtildiği üzere kamu görevi yaptıkları son derece açık olan avukatların hususi damgalı pasaport sahibi olmalarını engelleyecek hiçbir geçerli sebep bulunmadığını ve kamu görevi ifa eden avukatların bu kanundan yararlanarak yeşil pasaport almaları gerektiğini” belirtti.

   Köprülü; kanun teklifinin gerekçesinde; yıllarca mesleğini icra etmiş olan avukatların yüz yüze kaldıkları sorunların giderilmesi yönünde atılacak her adımın yargının gücünü ve güvenirliğini sağlamlaştıracağını vurgulayarak, avukatların mesleklerini sadece ülke sınırları içinde gerçekleştirmediğini, küreselleşen dünya koşullarında uluslararası bir nitelik ve boyut kazanan savunma hakkını, dünyanın çeşitli bölgelerinde yerine getirdiklerini kaydetti.

   Türkiye tarafından imza altına alınmış uluslararası anlaşma ve kurallara göre avukatların uluslararası serbest dolaşım hakkının sağlanmasının zorunluluk olduğunu belirten Köprülü, “Avukatların, uluslararası ve uluslar üstü mahkemelerdeki yargılamalarda, savunmalarını yapabilmeleri için, sorunsuz bir şekilde ilgili mahkemelere ulaşmaları büyük önem taşımaktadır. Özellikle son yıllarda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi üst mahkemelerdeki davaların yoğunluğu ve ülkemiz tarafından da imza altına alınmış uluslararası anlaşmalara göre, avukatların uluslararası serbest dolaşım hakkının sağlanması bir zorunluluk haline gelmiştir. Söz konusu hususi pasaport hakkından, serbest çalışan avukatların da yararlanmasını sağlayan yasal düzenleme bir an önce düzenlenmelidir” dedi.

   Köprülü’nün teklifinin kanunlaşması halinde, yemin edip ruhsatını alan avukatlar, toplumda yeşil pasaport olarak da tabir edilen Pasaport Kanunu’nun 14. Maddesinde düzenlenen hususi damgalı pasaport hakkından yararlanabilecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ARKADAŞLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu gezi direnişinin yıldönümünde gezi davasından hükümlü durumunda bulunanlara sahip çıkmak …

Bir yanıt yazın