Cumartesi , 2 Mart 2024

ATATÜRK ve CUMHURİYET RESİM SERGİSİ

   24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle NKÜ’de Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Başkanlığı’nca ulusal düzeyde düzenlenen “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu Ulusal Resim Yarışması Sergisi açıldı.

   NKÜ Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Melihat Tüzün tarafından sergi hakkında açılış öncesinde bilgi verildi.   Tüzün, “Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, özgürlük ve bağımsızlık için Türk Milleti’ne en uygun yönetim biçiminin Cumhuriyet olduğunu ve Cumhuriyet yönetiminin sürdürülebilmesi için öğretmenlere çok önemli görevler düştüğünü her fırsatta belirtmiştir. Biz de bugün burada Başöğretmen Atatürk ve öğretmenler anısına ‘Atatürk ve Cumhuriyet’ konulu Ulusal Resim Yarışması Sergisi’ni açıyoruz. Üniversitemiz Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Resim Bölümü’nün ev sahipliği yaptığı sergide, lisans ve lisansüstü öğrencilerin katıldığı resim yarışmasında ödül alan eserlerin yanı sıra, sergilenmeye değer 40’a yakın eser sergilenecektir” dedi.

Tüzün’den sonra kürsüye NKÜ Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Aslı Korkut davet edildi. Atatürk’ün öğretmenler için “Eserinin üzerinde imzası bulunmayan yegâne sanatkâr öğretmendir” dediğini kaydeden Korkut “Bu anlamlı günde geleceği inşa eden tüm öğretmen ve eğitim camiasının Öğretmenler Günü’nü kutluyor, serginin sanat dünyasına katkı sağlaması için en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

   NKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Giriş Sergi Salonu’nda olan ve açılışı Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Aslı Korkut, Resim Bölüm Başkanı Melihat Tüzün, üniversitemiz akademik personeli ve öğrenciler tarafından yapılan sergi 24 Kasım- 4 Aralık 2015 tarihleri arasında gezilebilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HEYKEL DALINDA GELEN ÖDÜL

Şarköy Tekirdağ doğumlu Furkan Ahmet Demirel, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından …

Bir cevap yazın